Romantik İlişkiler

Eski sevgilime takıntılı kalmamak için ne yapabilirim

Gizli Kullanıcı29 Mayıs 2024 17:52

Eski sevgilimi unutamıyorum sürekli onu hatırlıyorum onunla olmak istiyorum onu seviyorum ama ne birlikte olabiliyorum ne de ayrı şuan bi başkasıyla birlikte ama ben onun gibi bi başkasıyla birlikte olamıyorum yapamıyorum onu sevdiğim gibi bi başkasını sevemiyorum sevmekte istemiyorum zaten

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Eski sevgilinize takılı kaldığınızı ifade ediyorsunuz. Bu bir takıntıya dönüşmemesi için ve sağlıklı bir noktada kalabilmek önemli olacaktır. Onunla olma isteğinize bakalım; onda ne var, neyi değerli görüyorsunuz, sizin bu ilişkideki dinamiğiniz neydi? Sizi bu kadar özel kılan neydi? Size nasıl hissettirmişti? Bu ilişkide hangi beklentinizi karşıladı ve uyumunuzu hissettiniz? Eski sevgiliniz ile ilgili düşüncelerini, duygularınızı ifade edin. Bunun için dış göz olması adına belki yazıyor olmak sizin için iyi bir değerlendirme aracı olacaktır. Eski ilişkinizde neyi özlediniz? Bu ilişkiye baktığınızda fark ettiğiniz, öğrendiğiniz şeyler nelerdi? Bunları inceleyin. Şu an sanki kendinize odaklanmanız gereken bir dönemdesiniz. Sizin bu hayatta neye ihtiyacınız var? Siz neye ihtiyaç duyuyorsunuz? Bir ilişkide ihtiyaç duyduğunuz şeyler neler? Neyi aradığınızı bilmezseniz onu bulmakta zorlanırsınız. Düzenli yürüyüş, spor yapmak ya da hareket ediyor olmak size iyi gelecektir. Herkesin bir rutine ihtiyacı vardır. Bu rutin sizin ruh sağlığınızı korumada yardımcı olacaktır. Bu rutinlerinize yeni bir şeyler eklemek ister misiniz? Yoksa bildiğiniz şeyleri mi yapmak istersiniz? Her ne varsa bunu buluyor olmak kıymetli olacaktır. Nefes egzersizleri yapmak, meditasyon çalışmalarına katılmak sizlere iyi gelebilir. Online'da da mevcut hepsi. Bunları deneyimlemek başta zor olsa da sonrasında bu deneyimlerin size iyi gelen bir tarafı olduğunu fark edeceksiniz. Bu süreçte kendi isteklerinizi ve ihtiyaçlarınızı ön plana alıyor olmak kendinize odaklanıyor olmanız çok önemli. Sizin bu süreçte; kaynaklarınızı doldurmak için sevdiğiniz insanlarla da bu konuları konuşuyor olmak ve destek almak iyi olacaktır.


Şu an belki yeni ilişkilere açık değilsiniz fakat açık olmak için neye ihtiyacınız var, onları inceleyin veya bunun üzerine düşünmeye çalışın. Eski sevgilinizi unutma süreci zorlayıcı olabilir ama imkansız değildir. Bu yüzden bunları yaptığınız halde zorlanırsanız bir psikolojik destek almanızı öneririm.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve Ulusoy