Sosyal Hayat

Ev Arkadaşım Eşyalarımı Çalıyor

Gizli Kullanıcı28 Haziran 2024 23:20
Ev arkadaşım benden izinsiz olarak odama girip eşyalarımı alıyor ve kendisinin olduğunu iddia ediyor. Bir kaç kere oldu bu hem de. Annemin köyden getirdiği ağaç budaması bi lambayı odasına görmüş, kendisine sordum nerede bu eşya diye bilmiyorum diye yanıtladı. Odasının önünden geçerken yanında kitap okuduğunu gördüm ve dilim tutuldu hiç bir şey diyemedim. İşin aslı korktum gerçekten çok korktum. Bu durumda ne yapmam gerekiyor benim?
  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Öncelikle çok geçmiş olsun. Sizin şu an bu durumun farkında olmadığını düşündüğü bir süreç var. Lütfen ona farkında olduğunuzu belirtin. Yargılamadan, incitmeden, hakaret etmeden her ne varsa sakin bir şekilde onun odasının önünden geçerken tıklatıp içeri girin ve örnek veriyorum. "Aaa ben de bu lambayı arıyordum." diyebilirsiniz. Burada yargı ve incitici bir ifade yok. Onun açıklamasını duyduktan sonra nasıl bir şekilde devam edeceğinizi karar verebilirsiniz. Bu durumu yaşamadan önce lütfen tüm eşyalarını kilitlemeye, odanızı kilitlemeye çalışın. Eğer konuşma sonrası yaparsanız süreç içinde sizi haksız konuma düşürebilir. Bununla birlikte belki de sadece çalma rahatsızlığına sahiptir. Bu süreç için gerekirse bir psikolojik destek almasını önerebilirsiniz. Fakat bu öneriye rağmen onunla yaşamak istemeyebilirsiniz. Buradaki yaklaşımlarınızın sakin ve yargılamadan olması önemli. Mümkünse birkaç arkadaşınız ile birlikte bu süreci onunla konuşmaya çalışın.


Korkuyor olmanız çok doğal. Arkadaşınız ile ilgili hiç tahmin etmeyeceğiniz bir şey ile karşılaşmışsınız. Gerçekten incitici, üzücü ve korkutucu bir durum. Bu konuyu onunla konuştuktan sonra gerekirse başka bir ev arkadaşı buluyor olmanız önemli olacaktır. Eşyaların kendinizin olduğuna dair ona hatırlatma da bulunun. Eğer çok çirkinleşen bir duruma gelirse bu durumları hukuk önüne taşıyacağınızı söyleyin ve daha önce tüm yaptıklarını belgelediğinizi ifade edin. Lütfen öncesinde nasıl bir süreç inceleyeceğinize de sizler karar vermiş olsun. Öncelikle nasıl yaklaşabileceğinizden bahsetmek istedim fakat aslında sormak istediğiniz başka bir şey varsa lütfen soru cevap kısmından yazın. Bu konu hakkına daha detaylı bir yaklaşımda bulunmaya çalışayım.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve Ulusoy