Aile

Evliliğim ile ilgili çıkar yol bulamıyorum

Gizli Kullanıcı24 Haziran 2024 20:40

2 senelik evliyim 1 yaşında oğlum var bebeğimiz olduktan kısa bir süre sonra eşim inanılmaz derecede değişti. Resmen bizi görmüyor gözü çalışmam için baskı kuruyor bana (çalışırsam bebeğe bakacak kimse yok ve maddi zorluğumuzda yok) sürekli aşağılayıcı şeyler söylüyor ben ne zaman bir şey istesem yada söylesem bana direk söylenme hiç bir şey ile mutlu olmuyorsun sürekli huzursuzluk çıkarıyorsun hastasın sen gibi cümleler kuruyor. Halbuki sırf kavga olmasın diye ağzımı dahi açmıyorum yine bana söylenme der diye düşünüyorum ne yapacağımı bilemiyorum çocuğum küçük eşim kavgacı biri ayrılsam ayrı dert ayrılmasam ayrı… bir yol bulamıyorum

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Sevgili danışan, 


Evlilik aranızda kurduğunuz köprüyü dengede tutan iki ayaktan oluşur. Bir taraf hasar alırsa köprü sarsılmaya başlar ve dengede durmakta epeyce zorlanır. Evliliğinizde eşinizin tutumları davranışları tarafından dengede tutmaya çalıştığınız köprü sarsılmaya başlamış gibi görünüyor. Eşiniz tarafından aşağılanma, azarlanma, eleştirime tutumlarına maruz kalmışsınız. Eşiniz tarafından değersiz hissettiriliyorsanız, suçlayıcı tutumlarla karşı karşıyaysanız, emin olduğunuz konularda sizi şüpheye düşürüyorsa, azalanmaya veya eleştirel tavırlara sıklıkla maruz kalıyorsanız duygusal olarak manipüle ediliyor olabilirsiniz. 


Duygusal açıdan manipüle edildiğinizi farkında olmanız süreçle ilgili ne yapmak istediğinize dair yol haritanızı oluşturmanıza yardımcı olacaktır. 


•Eşinizle birlikte vakit geçirdiğiniz de ne düşünüyorsunuz? Ne hissediyorsunuz?


•Eşinizle birlikte vakit geçirmediğinizde ne düşünüyorsunuz? Ne hissediyorsunuz?


•Evliliğiniz sürecinde en çok hissettiğiniz üç duygu nedir?


Düşüncelerinizi ve duygularınızı tanımladığınızda oluşturacağınızı farkındalıklar yaşantınıza yön vermenize yardımcı olacaktır. 


Sevgili danışan, eşinizle ayrılmak da ayrılmamak da sıkıntı olduğunu söylediniz. Bunlara bir açıklık getirmek için; 


•Eşinizden ayrılmazsanız en kötü ne olabilir? Oluşabilecek en kötü senaryonun gerçekleşme olasılığı nedir? Senaryonun gerçekleşeceğine dair kanıtlarınız neler? 


•Eşinizden ayrılırsanız en kötü ne olabilir? Oluşabilecek en kötü senaryonun gerçekleşme olasılığı nedir? Senaryonun gerçekleşeceğine dair kanıtlarınız neler? 


Eşinizden ayrılmaya karar verdiğinizde oluşabilecek fiziksel zararlarla ilgili endişeleniyorsanız plan yapmadan önce güvendiğiniz bir yakınınızla, aile bireyi ya da arkadaşınızla konuşarak fikirlerini alabilirsiniz. Sosyal desteğe başvurmanız size yalnız olmadığınızı, rahatlamanıza yardımcı olabilir. 


Son olarak evliliğinizle ilgili köprünüzü tekrardan dengelemek ta da köprü yıkımına daha sağlıklı karar verebilmek için eşinizle birlikte çift terapisine gidebilirsiniz. Bireysel olarak kendi sürecinizle başa çıkmanızda zorlandığınızda psikoloğa başvurarak psikolojik destek alabilirsiniz.


Sevgiler. 


Klinik Psikolog Pınar Özdemir.