• Anasayfa
  • Sorular
  • Evliliğimde çok sıkıntılı durumlar yaşıyorum. Şu an ayrılma kararı almalı mıyım
Aile

Evliliğimde çok sıkıntılı durumlar yaşıyorum. Şu an ayrılma kararı almalı mıyım

Gizli Kullanıcı10 Temmuz 2024 00:50

Kendimi şu an çok çaresiz, yalnız, aşağılanmış ve terk edilmiş hissediyorum. 3 yıldır evliyim ve şu an eşim ailesinin yanında bende kendi ailemin yanındayım. Kendimde bağımlı kişilik sorunu olduğunu düşünüyorum. Eşimin de narsist kişilik bozukluğu olduğunu düşünüyorum. Ayrılık kararı almalı mıyız? Aslında bu kararı zaman zaman ben ya da eşim istemiş oluyor birbirimizi vazgeçiriyoruz. Ailesi yüzünden ve eşimin ailesinin hatalarını hiçbir zaman kabul etmemesi yüzünden onlar olmadan kendi kararlarını alamıyor oluşundan annesinin her istediğini yapıyor olmasından çok rahatsızım. Kavga sebebimiz hep onun ailesi oluyor benden onları ilişkimize karıştırmamamı istiyor fakat beni hep kendisi ve annesi tetikliyor yuvamıza karışarak her şeyi yönetmek isteyerek ve buna eşim izin veriyor. Hiçbir zaman karşı çıkmıyor bana karşı sevgisinin az olduğunu düşünüyorum. Benim ona çok fazlayken kendisi bana sevgi ilgi değer göstermiyor. Psikolojik şiddet uyguluyor zaman zaman ailesi yüzünden de fiziksel şiddet uyguladı. Hiç güzel kelimeler kullanmaz bana karşı ben hep ona saygılı davranmaya çalışırken o hep hakaret edici kelimeler kullanır. Özür kolay kolay dilemez ben haklı olduğum da bile evim içinde beni yok saymasına rağmen görmezden gelmesine rağmen gider alttan alır özür dilerim. Beraberliğimiz boyunca onu çok sevdim çok aşık oldum ama o bana sadece başlarda o şekilde öyleydi sanki sonra hiç beni kaybetmekten korkmadı incitmekten korkmadı benim için mücadele etmedi bizim için çaba göstermedi şu an benden boşanmak istiyor ikimizin de mutluluğu için bunun doğru olduğunu söylüyor bende bunu biliyorum ama bu duyguyu kabullenemiyorum. Onunla yaşadığım güzel anlar evimizin içindeki iyi anılarımız hep aklıma geliyor. Sürekli ağlıyorum onu düşünüyorum annesi yüzünden bu noktaya geldiğimizi düşünüyorum uzaktayken kimse yokken iyiyiz diye düşünüyorum. Beni hiçbir zaman anlamıyor derdimi kaygımı dinlemek istemiyor çözüm bulmak istemiyor anlattığımda önemsemiyor bana hiç hak vermiyor hep itiraz ediyor hep bir bahane buluyor evliliğimiz için çabalıyorum halen ama doğru bir şey mi yapıyorum yanlış mı bilmiyorum çok kararsızım kafam karmakarışık duygularım karışık ama bir sonuca ulaşamıyorum ne yapmalıyım ayrılıp hayatıma devam mı etmeliyim yoksa bu evliliği sürdürmeli miyim ?

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhabalar,


Sevgili Danışan


Öncelikle kendinize ve eşinize herhangi bir teşhis koymamanızın eğer bir teşhis konulacaksa da bunun bir uzman tarafından yapılması gerektiğinin altını çizerek başlamak istiyorum.


Duygularınızın ve düşüncelerinizin farkına varmak önemlidir. Duygularınızı ve düşüncelerinizi anlamak için günlük tutabilirsiniz. Bu, hangi durumlarda ne tür duygular yaşadığınızı ve bu duyguların hangi düşüncelerle ilişkili olduğunu belirlemenize yardımcı olur.


Örnek:

Olay: Eşinizin ailesiyle ilgili bir tartışma

Duygular: Çaresizlik, yalnızlık, öfke

Düşünceler: “Eşim bana değer vermiyor”, “Hiçbir zaman anlaşamayacağız”


Olumsuz düşüncelerinizi tanımladıktan sonra, bu düşünceleri yeniden çerçevelemek önemlidir. Daha olumlu ve gerçekçi düşünceler geliştirmeye çalışın.


Örnek:

Olumsuz Düşünce: “Eşim bana hiç değer vermiyor.”

Yeniden Çerçeveleme: “Eşimle iletişim kurmakta zorlanıyoruz, ancak bu ilişkimizi tamamen değersiz kılmıyor. İletişimimizi geliştirebiliriz.”Yaşadığınız sorunları belirledikten sonra, bu sorunlarla başa çıkmak için stratejiler geliştirin. Küçük, ulaşılabilir hedefler belirleyin ve bu hedeflere ulaşmak için adımlar atın.


Örnek:

Sorun: Eşinizin ailesiyle sürekli tartışmalar

Hedef: Eşinizle açık ve yapıcı bir iletişim kurmak

Adımlar:

Eşinizle sakin bir zamanda konuşma ayarlamak, Duygularınızı ve ihtiyaçlarınızı net bir şekilde ifade etmek. Ortak çözümler bulmak için birlikte çalışmak gibi.


Ayrılık veya evliliği sürdürme kararı vermek zor olabilir. Bu kararı verirken, duygularınızı ve düşüncelerinizi objektif bir şekilde değerlendirin. Bazen ayrılmak en doğru seçenektir. Fiziksel ve duygusal şiddette ilişkide yer alıyorsa bir şeyler yolunda gitmiyor anlamına gelebilir. Eğer iki insan yan yana iken mutlu değilse ayrılık onlar için en doğru seçenektir.


Ya da bu evliliği devam ettirme niyetindeyseniz eşinizle birlikte bir çift terapistine gitmek, ilişkinizi değerlendirmek ve birlikte çözümler bulmak size yardımcı olabilir.


Sağlıklı Günler Dilerim.


Psikolog Gönül Tanır Durmaz

Cevaplanmış benzer sorular