Aile

Evliliğimi iyi yola sokmak için ne yapabilirim

Gizli Kullanıcı10 Haziran 2024 15:30

Merhabalar ben Beyza 22 yaşındayım evliyim evet eşimle birbirimizi gerçekten sevdiğimize eminiz ama bazen sorunlarımız oluyor ve bu sorunların sebebi bile belli belirsiz eşim bana hafif kızsın hemen ağlayasın geliyor tutamıyorum ki genel olarak böyle bi insanım ve eşimde hiç düşünmeden ağzına ne gelirse söyleyebilecek bi insan sonradan da pişman olur tabi yani demek istediğim benim nasıl bir yol izlemem gerekir acaba mesela benim bi isteğim olduğunda nasıl istemeliyimki eşim beni reddetmesin ona nasıl yaklaşmalıyım ki ilişkimiz daha da güzel ilerlesin.

Şimdiden teşekkür ediyorum iyi günler diliyorum

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba Beyza, ilişkilerde iletişim önemlidir ve her çiftin kendi dinamiklerine göre iletişim kurması gerekebilir. 

Eşinizle konuşurken duygularınızı ve düşüncelerinizi mümkün olduğunca açık ve net bir şekilde ifade etmeyi deneyebilirsiniz. 

İlişkinizde kullandığınız dil de bu noktada önemli bir detaydır. İlişkinizde  “Sen Dilini” kullanıyorsanız eğer daha çok karşı tarafı yıpratan, zarar veren ve suçlayıcı bir dil kullanıyor olabilirsiniz. (Örneğin; Senin yüzünden bu durumdayız, bencil bir insansın, kabasın vb.) 

İlişkilerde bu noktada olmasını istediğimiz dil “Ben Dilidir”. Daha çok sorunu çözme ve anlama odaklı olduğumuzun göstergesidir. (Örneğin: Bu davranışın bana …. düşündürdü ve …. hissettirdi.) bu tarz cümleler ilişkiniz için daha yapıcı olabilir ve bu yüzden eşinizle ilişkinizde hangi dili kullandığınızı konuşabilirsiniz.  

Empati kurmayı, birbirinizi dinleyebilmeyi ve  kendinizi rahat ifade edebileceğinizi düşündüğünüz anlarda konuşarak iletişiminizi desteklemeye çalışabilirsiniz. Bu şekilde istediğiniz şeyi reddetme ihtimalini düşürebilirsiniz. Burada neden istediğinizi de eşinize açıklayabilir ve eğer reddediyorsa eşinizin neden reddettiğinide konuşabilirsiniz. 

Eşiniz hemen kızınca ağlama tepkiniz ise duygusal yapınızdan kaynaklı veya çocukluk deneyimlerinizden kaynaklı olabilir.  

Stres ve baskınız da yine duygusal tepkilerinizi artırabilir bu yüzden bu süreçte ne kadar stresli olduğunuzu da değerlendirmeye çalışabilirsiniz. 

İletişim olarak kendinizi yeterli görmüyorsanız eğer bu da sizin duygusal tepkilerinizi artırabilir ve kendinizi ifade etmeniz daha zor bir hal alabilir. 

Eşinizle açık ve anlayışlı bir iletişim kurmanız duygusal yoğunluğunuzu azaltabilir. 

Eşinizle birlikte danışmanlık almayı veya eşiniz bunu istemiyorsa kendiniz için bireysel bir danışmanlık almayı düşünebilirsiniz.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Gönül Tanır 

Cevaplanmış benzer sorular