Evliliğimi kurtardım ama çocuğumu kurtaramıyorum nasıl kurtarabilirim?

mervembs8 Mayıs 2024 17:42

6 yıldır evliyim 4 yaşına girecek bir oğlum var. Oğlum küçük yaşından beri çok fazla eşimle kavgamıza maruz kaldı ve onunla ilgilenemedik yaşıtlarından çok geride.

Otizm olabilir dediler bir rehabilitasyon merkeziyle görüşüyoruz haftada bir otizm olmadığını anladık. Bu süreçte birde kardeşi oldu 9 aylık. Şimdi onu çok kıskanıyor. Konuşamıyor kendini ifade edemiyor. İyice hırçınlaştı sürekli bağırıyor ve kardeşine vurmaya çalışıyor. Ben tel başıma bakıyorum iki çocuğa destekçim yok ve bende bu 6 yılın sonunda çok yoruldum. Hiç sabrım kalmadı. Eşimle aramızdaki sorunları düzelttik ama çocuğumuza yardımcı olamıyoruz çünkü sabrımız hiç kalmadı. En ufak sinir bozukluğunda başa sarıyor çocuk ne yapacağımı bilmiyorum ne olur yardım edin.

  • Cevaplandı

Merhaba,


Oğlunuz 4 yaşında ve otizm teşhisi şüphesi ile rehabilitasyona başladınız fakat teşhisin bu olmadığını ifade ediyorsunuz. Bu noktada uzmanların teşhisi nedir? Bununla ilgili bir bilgi verildi mi? Konuşamıyor olması ile ilgili tavsiyem bir dil konuşma terapistine başlatıyor olmanız, bu noktada daha hızlı ve güvenilir bir sonuç alacaksınızdır. Duygularını ifade edemediği için öfkesi çok yoğun bu çok normal fakat davranışlarına da kontrol edemiyor. Bu noktada; çocuğu sakinleştirecek, duygusunu düzenlemesine yardım edecek neler var? Resim yapmayı sever mi? Sizin ona temas etmenize izin veriyorsa bol bol krem sürün, baba evdeyken güreş gibi oyunlar oynasın ki çocuğun öfkesini yöneltebileceği alanlar olsun veya öfkelendiği noktada onun için bir yastık verin ve o yastığa vurmasını sağlayın. Yönergeleri ne kadar alıyor bilmiyorum fakat yönergeleri resimleştirebilirsiniz. Sizinle iletişim kurmakta zorlanıyor. Örnek veriyorum; dişini fırçalamasını istiyorsunuz. Anlamıyor. Diş fırçalama ile ilgili bir resim koyduğunuzda elini yıkaması, dişini fırçalaması gibi aşamalarla gösterdiğinizde ifade edemese de sonrasında size de resimle göstermeye çalışabilir. Bununla birlikte en önemli tavsiyem şu olacaktır; erken teşhis çocuğun hayatını büyük ölçüde değiştirir. En yakın çocuk ergen psikiyatristine gidip bir teste ve sürece sokuyor olmanızdır.


Sağlıklı günler dilerim.


Psk. Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular

Romantik İlişkiler

İlgisi azalan erkeğe nasıl davranılmalı

2 senelik bir ilişkimiz var. Uzak mesafe ilişkisi olduğu için 3 kere buluştuk. Şuanda polis akademisinde eğitimde ilk başlarda gayet normaldi müsait oldukça arıyordu 2 dk da olsa sesimizi duyuyorduk güzel sözler söylüyordu şuan çok değişti 2 kere izne geldi görüntülü konuşmadık çok nadir sesli konuştuk 5 dk falan, ilgisi azaldı eskisi gibi güzel sözler iltifatlar yok.Egitimdeyken bana ailem seni istemiyor diye yalan söyledi 2 saat sonra arayıp özür dilerim burası çok zor insan herşeyi düşünüyor bana olan sevginin azaldığını hissettim ondan böyle birşey yaptım dedi. Ben onun hep yanında olmaya çalıştım her zaman destek oldum yapabileceğine inandırdım zorlandığını bildiğim için üzerine gitmedim affettim ama bize olan inancım azalmaya başladı. Sonrasinda defalarca öyle birşey var mı diye sordum yemin ederim öyle birşey yok dedi.Aradan 1 ay geçti soğuk davranmaya başladı bunu ona defalarca söyledim fakat egitimden dolayı olduğunu insan orda duygusuz oluyo ben artık böyleyim diyo senlik birşey yok sana olan sevgim aynı dedi eski neşesi yok şakaları yok eskisi gibi konuşup sesini duyamıyorum göremiyorum bile 2 ay olmuş görüntülü konuşmuyoruz sorduğumda ailem izne geldiğimde bırakmıyorlar müsait değilim diyor. Böyle olduğu zaman kendimi kötü degersiz hissettiğimi, müsait olma zamanını kendisinin yaratmasını söyledim fakat olmuyor çok üzülüyorum ne yapabilirim?

Romantik İlişkiler

Nişanlımı kendimden sıkılma derecesine getirdim ilişkimi nasıl kurtarabilirim?

2.5 senedir sevgiliyiz ve 6 aydır nişanlıyız. Düğünümüze 4 ay var evimiz bile tutuldu ve tüm her şeyimiz hazır. Ayrı anne baba çocuğuyum ve bir çok ilişki açısından travmalar yaşadım. Önceden çok ilgiliydi çok düşkündü bundan dolayı sevgisini daha önce hiç kimsede görmediğim için çok fazla sahiplenici davrandım fakat biraz ilgisi azaldı gibime geldi hafif kıskanç bir yapım var ama ona güvenim dahi olsa içimde bir yerlerde istem dışı güvensizlik seziyorum.İlgi eksikliğinden dolayı ufak detaylara bile takılmaya başladım ve takıntılar eşliğinde kafamda kurguları da oluşturdu. Ben çok dışa vuran bir insanım ama o içinde yaşayan bir insan derdini kimseye anlatmaz kızsa bile içinde yaşar. Çabuk parlayıp çabuk sönen ve bazen sinirlendiğimde çok kırıcı olabilen birisiyim. Karşımdaki hatalı da olsa sakinleştiğimde saatlerce onun iyiliğine yaptığımı açıklamaya çalışıyorum ve nişanlımın çaba gösteren bir yanı yok. Benim yaşadıklarıma nazaran çok mutlu bir ailede çok rahat büyüyen ve sorumluluk bilinci olmayan bir insan. Yönetici bir yapım var ve onu bu yüzden sıktım biraz maddi yönden de düğün telaşımız var diye iyiliğimizi düşünerek kısıtlamaya da soktum bu yüzden benden soğudu.2 ay önce benimle eskisi kadar ilgilenmediğini tekrarladığım mesajlarda bir tartışma yaşadık ve her şey o gün patlak verdi. Gönlümü almasını beklediğim yerde uzun süredir bir bekleyiş içinde geri dönüş alamadığımdan olay gurura ve inada bindi ve bunu yapmasına çok şaşırdım. Beni hala sevdiğini sadece patlama yaşadığını benim sorgulamamdan gerek birikmişlerden dolayı çok sıkıldığını içinde çok mutsuz olduğunu bu mutsuzluğa da anlam veremediğini bana yanaşmak istese bile yanaşamadığını söylüyor. Neredeyse 2 aydır birbirimize haber vermek dışında muhabbet bile edemiyoruz. Anlaşamadığımız ve bişeylerin bizi birbirimize karşı ittiğini söylüyor. Ayrılmak istemediğini ara ara ağlamaları uykusuzlukları bana olan özlemi olduğunu iştahsızlık ve dalıp gitmelerinin olduğunu belirtti.Haftanın 1 günü izin gününü maddiyatsızlıktan ailesinin evinde onun odasında geçiriyoruz. Yan yanayken eski ilgisi olmasa da iyiyiz tam cinsellik yaşamadık ama öpüşmeler yaşıyoruz bu konuda hala bana yakın ama 2 aydır evlerinden çıktığımız an iletişimimiz bitiyor. İlişkimi tekrar nasıl düzeltebilirim? Soğuyan bir erkek eski ilgisine geri döner mi?