Psikoloji

Fazla empati kurarak kötü şeyleri gözardı ediyorum

Gizli Kullanıcı27 Mayıs 2024 16:49

insanlarla çok empati yapıyorum ve en sonunda hiç kimse haksız hatalı vs çıkmıyor herkesi kendince haklı çıkartıyorum kendi içimde ve yanlışlarını yok sayıyorum.Aslında her şeyi görüyorum fakat savaşın sonunda herkes haklı oluyor.Ne yapmam lazım bilmiyorum

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Herkes haklı olabilir ama burada sizin herkesin haklı olması konusunu bir savaşa benzetiyor olmanız ve sizin bu savaştan mağlup çıkıyor olmanıza odaklanalım. Bunun bir savaşa benzetilmesi bana ihlali anımsattı. İlişkilerinizde sınırlarınızı koruyabilir misiniz? Sizin sınırlarınız neler? Kırmızı çizgileriniz neler? Sizin bir ilişkide olmazsa olmaz dediğiniz dinamikler neler? Öncelikle sizin sınırlarınız neler? Herkes haklı olsa bile bu sınırları ihlal edenler yok mu, var mı? Sınır ihlali olmasına rağmen haklı buluyorsanız o zaman bunu değerlendirelim; sınır ihlalleri birebir gerçek sınır ihlalleri gibi düşünebilirsiniz. Yurdunuza baskın oluyor ama gün sonunda farkında değilsiniz. Yurdunuzu yani kendinizi nasıl koruyorsunuz, sizin çizgileriniz nerelerde başlıyor, nerede bitiyor? Sizin sınırınızı geçtiği halde haklı bulduğunuz yerler neresi? Sizin sınırlarınız yol geçen hanı gibi geçilebilirken siz karşınızdaki kişinin sınırlarını ihlal edebiliyor musunuz? Sınırsız olmak size ne çağrıştırıyor?


Bir yandan da şunu söylemek istiyorum; herkesin haklı çıktığı bir yerde siz empati mi yapıyorsunuz sempati mi? Bazen kavram karmaşası olabiliyor. Empati sağlıklı olandır ve karşınızdaki kişiyi onaylama gerektirmeden anlıyor veya onun açısından bakıyor olmak, yargılamadan, incitmeden dinliyor olmak iken sempati şudur. Karşındaki kişinin iyilik halini önemsemek, onun duygularının düşüncelerinin senin olmasıdır. O ağlıyorken senin ağlaman, o gülüyor iken senin gülmendir. Böylece o zaman herkes haklı çıkabilir. Burada bakımverenler genelde bu duruma düşer. Siz birilerinin bakımvereni misiniz? Bakımveren olmadığınız halde birilerinin annesi/babası konumunda oluyor olmak çoğu zaman zorlayıcı ve tüketen bir yerdedir.


Durumları gerçekten objektif değerlendiriyor musunuz? Değerlendirdiğiniz halde herkes haklıysa o zaman şuradan bakmak lazım herkesin haklı olduğu yerde herkesin hatalı olduğu bir yerde vardır. Bu hatalar tolere edilebilir mi? Edilebilirse de edilmese de siz neden tolere ediyorsunuz/etmiyorsunuz?


Siz kendi duygularınızı, düşüncelerinizi karşınızdakilere rahatça ifade edebiliyor musunuz? Ettiğinizde tıpkı onlarda sizin gibi dinliyor ve sizi yargılamadan yanınızda oluyor mu? Yoksa siz ifade ettiğnizde herkes sizin değil, kendi derdine mi odaklanıyor? Duygusal olarak sınırlarınızı korumanız çok önemli olacaktır.


Kötü şeyleri göz ardı etme sebebiniz bahsettiğim gibi sınırlar ile ilişkili olabilir. Umarım sınırlarınıza riayet ettiğiniz, sağlıklı ilişkiler üzerine düşündüğünüz ve bunun için adımlar atabilir halde olursunuz.


Sağlıklı günler dilerim.


Psikolog Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular