• Anasayfa
  • Sorular
  • Fazla kafamda kuruyorum ne yapmalıyım lütfen bana öneri verin
Psikoloji

Fazla kafamda kuruyorum ne yapmalıyım lütfen bana öneri verin

Gizli Kullanıcı27 Mayıs 2024 15:23

Bir hadise oldukda fazla dusunuyorum sacma seylerle kafami yoruyorum kotu hadise olmadikda kafamda kuruyorum ailem tarafindan fazla psikolojik siddet goruyorum kafam cox yoruluyor bir kotu anim var unutamiyorum ne yapmaliyim (fiziksel siddet degil psikolojikdir yanlis olmasin lutfen!

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Sürekli kafanızdan bir şeyler geçirmek ve o olan olayları hayal ediyor olmak ile birlikte ifade ettiğiniz gibi bir psikolojik şiddetin içinde oluyor olmak çok zorlayıcı olabilir. Sürekli en kötüsünü hayal ediyor olmak, aklınızda zorlandığınız anıların oluyor olması sizin kaynaklarınız, deponuz tükenmiş gibi duruyor. Sizin neler kaynaklarınızı doldurur, sizin neler deponuzu doldurur? Duygularınızı ifade etmek kaynaklarınızı belirlemekte size yardımcı olacaktır, ben endişeliyim, üzgünüm. Şu an peki neye ihtiyacım var diye sorabilirsiniz, o zaman bu noktada; belki bir arkadaşınızı aramaya ihtiyacınız var. Her neyse onu bulun. Bir yandan da endişeniz var, ihtiyacınızı belirlediniz aslında bir de şu soruyu sormanızı tavsiye ederim; şu an beni ne güvende hissettirir? Kaynaklarınızı ve depolarınızı buldunuz bir de şuna bakabilirsiniz, beni neler tüketiyor? Tüketen şeyleri hayatımdan nasıl çıkartabilirim? Çıkartamadığım şeylerden bir nebze nasıl uzak durabilirim? Hepsini yazın lütfen, yazmaya çalışın.


Olumsuz ve endişeli düşünceler hisler geldiği zamanda bunları not edin, en çok günün hangi vakitlerde size çoğunlukla geliyor tek tek not edin. Mesela ben çaresizim, ne yapsam berbat oluyor gibi düşünceler geldi. Yazdınız, öğlen vakti gelmişi, bir de öncesinde hangi olay olmuştu, belki arkadaşınız ile küstünüz, not ediyoruz. Sonrasında da rahatlamak için ne yaptınız/yapamadınız yazıyorsunuz. Yazmak zihni rahatlatan bir eylem. Günlük 750 kelime yazıyor olmak sabah kalktığınızda veya yatmadan önce zihni toparladığını ve rahatladığı ifade ediliyor. Bunu deneyebilirsiniz. Zaten günlük 750 kelime yazmak çok zordur, eğer bu rutini oturtabilirseniz zihninizi ferahlatmakta iyi gelecektir. Bol bol nefes egzersizleri yapmaya çalışın, meditasyon egzersizleri yapabilirsiniz. Youtube da bolca var. Endişelerinize en çok 4 saniye nefes al, 4 saniye nefes tut, 4 saniye nefes ver şeklinde 4 kuralını yapabilirsiniz. Buna benzer 4-7-8 kuralı da var. Mümkünse yapabileceğiniz şeyleri bulup bunları yapmak için kendinizi öncelikliyor olmanız kıymetli olacaktır.


Sağlıklı günler dilerim.


Psikolog Merve Ulusoy