Fazla sinirli olmak bana zarar vermeye başladı

Gizli Kullanıcı8 Mayıs 2024 14:54

merhaba hocam, kendimi bildim bileli çok sinirli bir insanım, geçen sene paranoya düşüncelerimden ötürü r-is- per -- dal kullandım birkaç ay önce bıraktırdı doktorum, sadece günde 2 kere zed - prex kullanıyorum şu an, geçen sene ilaçların 3-4. ayları çok iyiydim sinir stres de kalmamıştı, fakat şu an aşırı parlıyorum sabrım asla yok, okb de mevcut ailemin çoğunda var zaten ama bu sebep olur mu bilmiyorum. zaten şu an zed) prex-i depresyon ve okb için kullanıyorum, ilişkimde kıskancım, gereksiz mi gerekli mi bilmiyorum çok abartmıyorum ama en ufak şeyi de görmezden gelemiyorum ve içimde tutamıyorum, ağzıma geleni sayıyorum apayrı bir insan oluyorum, takmamaya çalışsam da asla karşı gelemiyorum buna.

ilişkim baya çalkantılı şu an yani sinirlenince de titreme geliyor, erkek arkadaşımda da hata var fakat benim şu an merak ettiğim, beni ne yönde etkiliyor bu durum ve bu hareketlerimin sebepleri neyden kaynaklı olabilir? normalde de sinirliyim fakat bu tarz konularda sinirden titriyorum berbat hissediyorum adrenalini dibine kadar yaşıyorum yani o öfkeyle, kendimde geçiyorum resmen, bu durum bana zarar vermeye başladı artık

  • Cevaplandı

Merhaba,


Psikiyatrik ilaçlar konusunda bir yorum yapmam psikolog olarak doğru olmayacağından dolayı bu konuyla ilgili psikiyatristiniz ile konuşmanızı tavsiye ediyorum. Fakat sizin de ifade ettiğiniz gibi dönemsel bazı ilaçlar kullanılır ve bırakılır. Belki de şu an kullandığınız ilacın size uyumluluğunu psikiyatrist ile konuşabilirsiniz. Bununla birlikte çoğu zaman danışanlardan gördüğümüz kullanım şekline çok uyulmadığı. Eğer sabah çok erken saatlerde kahvaltı yapın ve ilacınızı için deniliyorsa en geç 9 da o ilaç içilmesi gerekebiliyor. Bu gibi küçük detaylar aslında gün içerisindeki davranışlarımızı ve halimizi etkileyebiliyor. Bu yüzden öncelikle ilacın kullanım şekline uyup uymadığınızı gözlemleyin ardından psikiyatristiniz ile konuşmanızı tavsiye ederim. Bir yandan da sizden şunları duyuyorum; yorgunum, sabrım kalmadı, ilişkim çalkantı da, sinir veya öfkeden kaynaklı kaygıdan dolayı somatik (bedensel) durumlar yaşıyorum. İlaç alıyor olmak çoğu zaman yeterli değil. Şöyle düşünün, üşüttünüz ilaç aldınız ama bununla birlikte yemenize, içmenize, giyiminize, sağlığınıza dikkat ettiniz. Psikolojide de böyle olması gerekiyor. İlaç aldınız bir de, sağlığınıza yemenize içmenize dikkat ederken sağlığın bir bileşeni olan psikolojik sağlığınızı önemseyen davranışlarda bulunmak gerekiyor. Onlar için neler yapabilirsiniz diye sorarsanız; bol bol yürüyüş ve koşu yapmak, bir spor faaliyetinin içinde olmak, bir çiçeğe veya ağaca bakım vermek, günlük en az 750 kelime yazmak (çalışmalar bunun faydasının yüksek olduğunu gösteriyor), resim yapmayı seviyorsanız resim yapmak, daha çok sevdiğiniz arkadaşlarla iletişimde oluyor olmak, beslenmenize sağlıklı şekilde devam ediyor olmak. Kısacası; gerginlikten titreyen vücudunuzu rahatlatan meditasyonlar, nefes egzersizleri yapıyor olmak. Psikolojik sağlığınızı da rahatlatıyor olmanız kıymetli ve önemli. Bu soruyu sorduğunuza göre zaten bu yoldasınız, sizleri bu açıdan kutluyorum. İnsanın kendini tanıma yolculuğu çok kıymetli. Bu süreci bunlarla desteklemenizi tavsiye ederim. Daha da zorlandığınız kısımlar olursa bir psikolojik destek almanızı öneririm. Herhangi bir sorunuz olursa yorum kısmından cevaplayabilirim.


Sağlıklı günler dilerim.


Psk. Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular