Romantik İlişkiler

Flört ile tanışmada ilk adım

Gizli Kullanıcı13 Haziran 2024 14:54

Konuştuğum biri var ama asla kişiyle adım atlayamıyorum, genelde yazan taraf maalesef ki ben oluyorum. Durumu tersine nasıl çevirebilirim? Yalnızca bir kere buluştuk ve arkadaş ya da flört değiliz de. Aşırı işkolik ve tıp fakültesi öğrencisi, cidden gram flörtöz değil. Nasıl hareket etmem lazım hiçbir fikrim yok…

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Durumu terse çevirmek yerine burada siz bir ilişkide neler bekliyorsunuz? Ne istiyorsunuz gibi sorular sormak ve bunları değerlendiriyor olmak daha sağlıklı olacaktır diye düşünüyorum.


Genelde yazan taraf olmak sizin için ne demek? Siz genelde yazdığınız ilişkilerde mi bulunuyorsunuz? O zaman karşınızdaki kişi size nasıl kendinizi değerli hissettiriyor? Siz karşınızdaki kişiyi nasıl değerli hissettiriyorsunuz?


Arkadaş veya flört olmamak burada sınırların karıştığı ve ilişki durumunuzun ne olduğunu anlayamadığınız bir durumun içinde olabilirsiniz. Sizin için arkadaş ne demek, flört durumunda olmak ne demek bunların arasındaki ayrım nedir ve karşıdaki kişiye bunları nasıl verirsiniz? İşkolik olması size nasıl geliyor? Siz bir ilişkide işkolik diye tanımladığınız biri ile romantik bir ilişki içinde olmak istiyor musunuz?


Bir ilişkide partnerler olarak karşılıklı birbirinize değerli hissettiren hareketlerde, davranışlarda ve durumlarda bulunabilirsiniz. Özünde sizin bunu tersine çevirip değerli hissetmeniz veya seviliyor hissetmeniz diyebiliriz (Burada başka bir dinamikte olabilir elbette). Sizin sadece yazan taraf olmamak, başka hisler içinde yaşıyor olmak için ne yapabilirsiniz? Buradaki sınırlarınız neler olacak? Lütfen romantik ilişkilerinizde sınırlarınızı belirleyin. Siz hangi davranışlara evet diyecek, hangi davranışlara hayır diyeceksiniz. Hayır dediğiniz bir davranış içinde neden bulunuyorsunuz?


Tıp öğrencisi olduğu için aktif olarak bir eğitim ve iş hayatı mevcut olduğunu varsayıyorum. Bu durumda, onun sizin gözünüzden bakabilmesi pek mümkün gözükmüyor, siz neler hissettiklerinizi anlatmadıkça. Bu sebeple, iki ayrı gözün tek bir ortak pencereden bakabiliyor olması için sizler ne yapmak istersiniz? O bunun için bir adım atar mı? Şu an anlayışa ihtiyaç duyduğu bir dönemde mi? Bekleseniz sizi anlayabilecek biri mi? Bunları bir değerlendirmenizi ardından hislerinizi, duygularınızı ve sizi anlayabilecek ilişkilerde bulunmanızı tavsiye ederim. Eğer hala daha bu konuda zorlandığınız kısımlar olursa bir psikolojik destek önerebilirim.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular