• Anasayfa
  • Sorular
  • Geceleri ayaktayım gündüzleri uykulu geziyorum ne yapabilirim?
Psikoloji

Geceleri ayaktayım gündüzleri uykulu geziyorum ne yapabilirim?

Gizli Kullanıcı9 Temmuz 2024 20:58

Geceleri gözlerim cin gibi açık gündüz ayakta uyuyorum geceleri ne kadar iyi uyursan uyuyayım bu düzen hep böyle devam ediyor gün içinde ne kadar uykusuz kalırsam kalayım geceleri kesinlikle uyuyamıyorum ve bu durum bir süre sonra beni çok yoruyor çok fazla yöntem denedim ama olmuyor bitki çayı vs hiç biri işe yaramıyor maalesef destek ve yardımlarınızı bekliyorum iyi günler dilerim

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Sevgili danışan,


Geceleri uykuya dalmakta zorluk yaşadığınızdan söz ettiniz. Uykuyu etkileyen önemli bir faktör olarak değerlendirebileceğiniz olumsuz düşüncelerinizden söz edebiliriniz. Yaşadığınız sorunu çözmeden önce ne yaşadığınızı tanımlamak, anlamak gerekir. Uyku probleminizi hangi düşünceleriniz tetikliyor? Bu düşüncelerinize odaklanabilirsiniz. Düşüncelerinizi gözlemleyerek tanımladığınızda farkındalık oluşturmanızı ve başa çıkma becerilerinizi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.


-Gece yatağa uzandığınızda uyumadan (uyumaya çalışmadan) tam öncesinde ne düşünüyorsunuz?


- Gece yatağa uzandığınızda uyumadan (uyumaya çalışmadan) tam öncesinde ne hissediyorsunuz?


-Gece yatağa uzandığınızda uyumadan (uyumaya çalışmadan) tam öncesinde fiziksel belirtileriniz ortaya çıkıyor mu, var mı?


Yaşadığınız uyku probleminizde olumsuz düşüncelerinizi netleştirmeniz probleminizin temelini ortaya çıkartacak ve başa çıkma becerilerinizi oluşturmanıza yol gösterecektir.


Ayrıca sağlıklı bir uykuya düzenli beslenme, düzenli egzersiz ya da spor yapmak eşlik eder. Bunun yanı sıra stres düzeyinizin kontrollü bir şekilde olması da uykunuzun sağlıklı bir şekilde işlevli olmasını sağlar. Bu sebeple beslenme egzersiz ve stres düzeylerinizi de gözden geçirebilir ve değerlendirebilirsiniz.


Uyumadan önce kendinizi iyi hissetmek ve nefesinizi düzenlemek için nefes egzersizi yapabilirsiniz.


-4 saniye boyunca nefes alın,

-4 saniye boyunca aldığınız nefesi tutun

-8 saniye boyunca tuttuğunuz nefesi yavaşça bırakın.


Bu nefes egzersizini bu döngü şeklinde kendinizi iyi hissedene kadar uygulayabilirsiniz.

Sevgili danışan, uyku probleminizi daha derinlemesine incelemek ve başa çıkma becerilerinizi bir psikolog eşliğinde çalışabilirsiniz. Psikologa başvurarak psikolojik destek alabilirsiniz.


Sevgilerle.


Klinik Psikolog Pınar Özdemir.

Cevaplanmış benzer sorular