Psikoloji

Geçmişten çıkamıyorum

Gizli Kullanıcı6 Haziran 2024 21:39

24 yaşındayım nişanlıyım kardeşimi 2 sene önce kaybettim babamla konuşmuyoruz (annemle babam ayrı annemle yaşıyorum) ve ben geçmişten asla çıkamıyorum şunu şöyle yapsap böyle mi olurdu diye sürekli kendimle konuşuyorum zaten kafamın içinde sanki birisi var ben o sesi susturamıyorum bu çoğu zaman günlük hayatıma etki ediyor nişanlımla olan ilişkime yansıyor sürekli aldığım kararları sorguluyorum acaba doğru mu yapıyorum diye pişman olur muyum diye nişanlımı çok çok sevmeme rağmen bazen onu bile sorguluyorum istemsiz olarak sonra saçlama deyip susturuyorum o sesleri geçmişten asla çıkamıyorum kardeşimle gittiğim bir yere gitsem susup kalıp o anları tekrar yaşıyorum sanki bu anlattıklarım beni asosyal bir insan yaptı kendi içime kapandım evden çıkmak bazen yataktan çıkmak bile istemiyorum ileride bir yuva kuracağım ama ona bile gücümün olmadığını düşünüyorum bazen ben bu geçmişten nasıl kopacağım ordan nasıl çıkacağım

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Geçmişten çıkamamak insanı zorlayan ve gittikçe daha da bulunduğu yerden dibe çekebilecek bir durum. Kardeşiniz ile ilgili öncelikle başınız sağ olsun. İki sene geçmiş üstünden ama kardeş kaybı üstünden gerçekten de iki sene geçmiş gibi hissettirmemiş sanki sizlere. Bu konuda hiç destek aldınız mı? Çok ani bir kayıp mıydı, beklenen bir ölüm müydü? Bunlar çok önemli detaylar. Ani bir kayıpsa da, beklenen bir ölümse de bu aslında olan ve doğal bir süreç. Fakat araştırmalar şunu söylüyor; iki sene geçmesine rağmen devam ediyorsa burada çalışılması gereken bir yas süreci. Yas sürecinin ortalama altı ay veya bir yıl içinde daha da rahatlaması bekleniyor. Elbette, içinizde hep o mum yanmaya devam edecek. O acı geçecek desek yalan söylemiş olurum. Fakat burada probleminiz yas ile birlikte gelen anne baba ayrılığı. İster istemez geçmiş ile hesaplaşmaya başlıyorsunuz. Bu çok zorlayıcı bir yandan. Bu yas süreci sanki sizin duygudurum rahatsızlıklarınız ile ilişkili gözüküyor. Depresyon belirtileri mevcut fakat depresyon var mı yok bunu diyemem, bunun için bir psikiyatrik değerlendirme almanızı tavsiye ederim. Fakat bu süreç iki hafta daha bu şekilde arkadaş ortamından uzak, aile içi olumsuz düşünceler, kardeş özlemi, odadan çıkmama gibi durumlar devam ederse hızlıca bir psikiyatrik değerlendirme alın. Sonrasında bir psikoterapi süreci sizi rahatlatacaktır. Psikoterapi süreciniz için travma kökenli bir terapist bulmanızı tavsiye ederim. HYT veya EMDR sizlere iyi gelebileceğini düşünüyorum.


Peki ne yapabilirsiniz? Günlük en az 15 dakika yürüyüş veya koşma gibi spor faaliyetlerinizin olması, yaparken rahatlayabileceğiniz şeyler aktiviteler neler; hobiniz varsa onu bulmak, resim yapmak, kitap okumak, yazı yazmak her ne varsa günlük on beş dakika da buna vakit ayırıyor olmak. Arkadaşlarla buluşmaya kendinizi biraz daha zorluyor olmak önemli olacaktır. Mümkünse nefes egzersizleri yapabilirsiniz. Bunlar da sizi rahatlatacaktır. Umarım sağlıklı, mutlu, neşeli günleriniz tez zamanda sizi bulur.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular

Romantik İlişkiler

Sevgilinin Instagram şifresini vermemesi

2 senelik ilişkim var ve uzak mesafe ilişkisi ona güvenim tam fakat önceden Instagram yüzünden tartıştık sürekli takip ettiğim kişileri kontrol edip tek tek bu kim diye soruyordu sonrasında ikimiz de instagramlari kapattık. Kendisi polis akademisine gideceği için gruplar oluyor sorular paylaşıyorlar diyerek Instagrami geri açtı aradan 2 3 ay geçti kız kardeşimden takip ettirdim ve fenomen birinin sevmediğim bir şekilde resimlerini beğendiğini gördüm çok kızdım nedenini sorduğumda önceden de takip ediyordum zaten ne var bunda demeye başladı benim için o resim normal değildi sonrasında takip ettiği kızların ss lerini alip tek tek sormaya başladım bunun için mi kardeşinden takip ettin diyip takipten çıkarttı ve tekrar tartıştık. Ben zaten takip ettiklerimin kim olduğunu söylemiştim bana güvenmeyi öğreneceksin diyerek üste çıkmaya başladı. Aradan 2 3 ay geçti. Geçen hafta izni vardı ben tekrar Instagram konusunu açıp sifreni ver yada birinden takip etmeme izin ver diye söyledim zaten son zamanlarda doğru düzgün konuşamiyoruz (sesli görüntülü) eski sevgisini göremediğimi, şifresini vermedigi için de güvemin azaldığını birşey sakladığını düşünmeye başladım düşüncelerimi onunla paylaştım beni anlamasını istedim fakat yine aynı ona güvenmem gerektigini söyledi. Bu şekilde kendimi kötü hissediyorum.Benden herşeyi iste ama bunu isteme ne dersen yaparım diyo inatlaşıyor benim ne düşündüğüm onun için önemsiz bunu söylediğimde de seni seviyorum ama güvenmiyorum diyosun bu sekilde şifremi verdiğimde mi guveneceksin diyo hicbirsey yapmıyor. Bunun için ne yapmam gerekir? Sevgilisi olarak şifresini istemem normal değil mi ?( Onun için normal değil güven konusunu katmadan istediğimde de sifresini vermedi)