Sosyal Hayat

Gelecek Kaygısı

Gizli Kullanıcı27 Haziran 2024 15:46

Merhaba, staj için şehir dışına gideceğim. Gitmek, öğrenmek çok istiyorum ama içimde bi korku var ve buna karşı gelemiyorum. Yapamayacağımı, yalnız kalacağımı, beceremeyeceğimi düşünüyorum. Şehir dışında üniversite kazanmadan öncede bu düşüncedeydim ama kazandıktan sonra korkulacak bir şey olmadığını, başarabildiğimi gördüm. Bir şeyler yapmadan önce hep bu kaygıyla karşılaşıyorum ve o gün gelene kadar hep kafamı kurcalıyor ister istemez modumu düşürüyor ve kendimi yetersiz hissediyorum. Bunu nasıl yenebilirim, okuyacağım veya izleyeceğim videolar var mı?

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Hayatınızda yeni bir değişiklik olacağı yeni bir deneyim edineceğiniz bir staj dönemi planınızla ilgili endişeleriniz var. Endişelerinizi pekiştiren ‘’Staja gidersem yalnız kalacağım, staja gidersem yapamayacağım.’’ Düşüncenin düşünceyi doğurduğu bir döngüye girmiş, otomatik düşünceleriniz oluşmuş.


Daha önce buna benzer yaşadığınız bir deneyiminizi değerlendirebilirsiniz. Üniversite için yeni ortama yeni şehre gittiniz. O zaman nasıl başa çıkmıştınız, neler yapmıştınız? Bunları değerlendirerek şu anda yaşadığınız benzer durum için uygulayabilirsiniz.


Olumsuz düşüncelerinize gerçekçi kanıtlarla bakmayı deneyelim beraber. Mesela Yeni bir şehre yeni bir ortama girdiğinizi varsayalım. Yalnız kalma ihtimalinizi sayısal verilerle düşünelim. Yüzde kaç üzerinden gerçekten yalnız kalabilme ihtimaliniz var?


-Eğer yalnız kalma ihtimalinize düşük oran verdiyseniz, mesela yüzde on oranında yalnız kalabilme ihtimaliniz olduğunu düşünüyorsunuz. Oldukça düşük bir oran olduğu görülüyor. Peki diğer yüzde doksan başarabildiğiniz, keyif aldığınız bir staj dönemi geçirebilme ihtimalini neden yok sayıyorsunuz.


-Eğer ki yalnız kalabilme ihtimalinize yüksek oran verdiyseniz, mesela yüzde yetmiş oranında yalnız kalabilme ihtimaliniz olduğunu düşünüyorsunuz. Size yüzde yetmiş oranı düşündürten kanıtlarınız neler? Varsa eğer kanıtlarınızın gerçekliğini sorgulayabilirsiniz.


Bir diğer bakış açısı için diyelim ki yeni bir şehre gittiniz ve yalnız kaldığınızı varsayalım. Olabilecek en felaket senaryoyu düşünelim. Yalnız kalırsanız ne olur? Verdiğiniz cevabın gerçekleşme oranı nedir? Kanıtlarınız neler?


Yaşadığınız bu duruma çözüm odaklı yaklaşmayı deneyebilirsiniz. Mesela seanslarımda sıklıkla kullandığım mucize sorusunu örnek verebilirim.


‘’Sihirli değneğin çalıştığı bir dünyada yaşadığımızı varsayalım. Bir sabah uyandığınız ve bu sihirli değneğin sizin için çalıştığını fark ettiniz. Bu sihirli değnek sizi yeni şehrinize götürmüş, keyif aldığınız, yalnız kalmadığınız bir ortamı hazırlamış.’’ Böyle bir şekilde uyanmanız için hayatınızda neler değişmeli? Neler yapabilirsiniz? Bir de bu açıdan düşünebilirsiniz.


Ek olarak Bilişsel Davranışçı Terapi ekolünü benimseyen Psikonet yayının Kaygı, Endişe başlıklı kitaplarını okuyabilirsiniz.


Son olarak bu süreç içerisinde başa çıkmakta zorlanıyorsanız, korkularınızın yoğunluğu azalmıyorsa psikoloğa başvurarak psikolojik destek alabilirsiniz.


Sevgilerle.


Klinik Psikolog Pınar Özdemir.