Psikoloji

Gerçeklik algımı kaybettim nasıl düzeltebilirim?

Gizli Kullanıcı1 Haziran 2024 09:30

Gerçeklik algımı kaybettim. Hiçbir yere ait hissedemiyorum. Ailemin yüzüne bakamıyorum çok, yabancılar, onları tanıyamıyorum. Sanki bir şey beynimi ele geçirmiş gibi kontrolümü kaybediyorum ve bundan çok korkuyorum çünkü çok farklı biri oluyorum. Sebebini bile bilmiyorum. Uzun yıllardır var ve geçmiyor artık tamamen yitirdim algımı.

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Gerçeklik algısı dediğiniz şey ne bilmiyorum bu sebeple önce gerçeklik algısını anlatmış olacağım. Gerçeklik algısı; bizim çevreyi dünyayı bulunduğumuz konumu algılayış biçimimize denir. Bunu kaybediyor olmak, bulunduğumuz ortamdan, konumdan, çevreden uzaklaşıyor olmamız ve burada olan hiçbir şeyin bize yansımıyor olması. Örnek veriyorum; bir deprem oldu ve sonrasında üzülmemek, kopmak durumdan. Her yere yabancılaşmak gibi. Bu durum siz de eğer varsa lütfen bir psikiyatrik değerlendirme alın. Bu durum önemli bir durum olduğunu belirtmek isterim.


İnsanın bir başkasına yabancılaşıyor olmasının birçok sebebi olabilir. Depresyon, travma sonrası stres bozukluğu, psikotik bazı durumlar gibi. Tanıdan ziyade burada sizi ne tetikliyor oralara bakmak. Kontrolünüzü kaybettiğiniz yerler neresi, sizin için kontrol ne demek? Bunların temsilleri neler? Hepsini inceliyor olmak gerekiyor. Fakat bu durum uzun süredir devam ediyorsa yine bir psikiyatrik değerlendirme gerekir.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular