Sosyal Hayat

Girdiğim ortamlara alışamıyorum

Gizli Kullanıcı20 Mayıs 2024 06:45

Girdigim ortamlara hic alısamıyorum kendimi hep baskı altında ve ozguvensiz hissediyorum, insanlar birbirleriyle kaynasıp sosyallesirlen ben kendimi hep geri cekiyorum.

liseye baslayalı 9 ay olcak neredeyse ve hala kendı sınıfıma bile alısamadım bazen ınsanlarla sohbet etsem bile kendimi cok yapmacık hissediyorum onlara karsı rahat edemiyorum

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, nasılsın? Senin yaşlarındaki halimi çok yakın bir zamanmış gibi hatırlıyorum. Bunu unutturmayacak kadar liseli danışanım da oluyor :)

Bu yıllarda hayat çok başka bir mücadelenin içine alabiliyor. Eleştiriler, zorbalıklar, iyi-kötü örnekler ve kimliğimizi oluşturabilmek adına savaş verdiğimiz bir çok karmaşık durum olabiliyor. Bunların içinde kendimiz olabilmek ve kendimizi hem sözel hem de beden diliyle doğru ifade edebilmek için bazen en çok özgüvene ihtiyaç duyarız.

Özgüven zamanla gelişen bir yetenektir ve pek çok insan gençlik döneminde bu konuda zorluklar yaşar. Kendine güvenin gelişmesine yardımcı olabilecek bazı kararlar alabilirsin. Kendine emek vermeden, kendiliğinden öz güvenli ve girişken biri olmak pek mümkün olmayabilir. Ancak kendine belirli adımlar belirlersen, doğru şekilde yatırım yapmış olacaksın.

Kendini tanımaya daha farklı şekilde bak mesela. İyi yönlerini ve yeteneklerini belirle. Ne tür aktivitelerden hoşlanıyorsun? Hangi konularda başarılı olduğunu düşünüyorsun? Bu özelliklerini keşfetmek, kendine güvenini artırabilir.

Hedef belirleme ve başarma konularına hiç odaklandın mı? Küçük hedefler belirleyerek onları başarmak, özgüvenini artırabilir. Başarılı olduğunda, kendine olan güvenin artar.

Bedensel sağlığına özen gösteriyor musun? Spor yapmak, egzersiz ve sağlıklı beslenme, bedenin ve zihnin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Bu da genel olarak özgüvenini yükseltebilir.

Kendine bakım bu yaşlarda ayrı bir anlam taşır. Kendine iyi bakmak, giyimine özen göstermek ve kişisel hijyenine dikkat etmek, kendine güveni yükseltebilir.

Yeni deneyimler edinerek kendine saygını artırmış da olursun. Yeni şeyler denemek, yeni beceriler öğrenmek ve kendini geliştirmek, yararlı olabilir. Bu, yeni hobiler edinmek veya yeni insanlarla tanışmak gibi şeyleri içerebilir.

Hep aklında tutmanı isterim ki; özgüven, zaman ve çaba gerektiren bir süreçtir. Sabırlı ol ve küçük adımlarla ilerle. Her adım, daha güçlü bir özgüvene doğru atılmış bir adımdır.

Kendini sevdiğin ve güzel ifade ettiğin bir yaşam dilerim.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...

Cevaplanmış benzer sorular