Sosyal Hayat

Güven problemimi nasıl yenebilirim?

Gizli Kullanıcı6 Haziran 2024 17:04

Merhaba biriyle ilişki yaşamak istediğimde kafamın içinde sürekli ona güvenmemem için sebepler arıyorum örneğin seni aldatır sana zarar verir gibi ve bu gitgide anksiyeteye ve panik atağa dönüşüyor ve o kişiyi yarı yolda bırakmak zorunda kalıyorum

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, öncelikle, kendi içsel güvensizlikleriniz veya geçmiş deneyimlerinizin bu duyguları tetiklemiş olabileceğini göz önünde bulundurmanız önemlidir. Belki de daha önce yaşadığınız bir aldatılma veya güvene dayalı bir ihlal, şu anda deneyimlediğiniz kaygıların temelini oluşturuyor olabilir. Bu tür düşüncelerle başa çıkabilmek ve ilişkilerde güveni yeniden inşa etmek için sizin daha önce denediğiniz yöntemler oldu mu?

Kendimizdeki sorunlarla mücadele ve baş etme becerilerini deneyimleme yolculuğumuzu gözlemlemek, daha iyisini yapmaya yardımcı olacaktır.

Geçmişinizi saygı ve şefkatle kabul ediyor musunuz? Geçmiş deneyimlerinizden ders çıkarmak değerlidir, ancak bu deneyimleri sizin kimliğinizin bir parçası olarak değil, yaşadığınız olayların bir sonucu olarak kabul etmek gerekir. Geçmişteki olumsuz deneyimlerin, şu anki ilişkiniz üzerinde mutlaka bir etkisi olacak diye bir kural yoktur. Partnerinizle duygularınızı paylaşmak, kafanızdaki endişeleri ve güvensizlikleri açıklamak ilişkinizin derinleşmesine ve güveninizi artırmanıza yardımcı olabilir. Açık iletişim, bir ilişkideki temel taşlardan biridir.

Kendinize olan güveninizi artırmak için, kendi değerinizi ve yeteneklerinizi görmeye odaklanabilirsiniz. Kendinizi sevmek ve takdir etmek, dışarıdan gelecek onayı daha az önemli hale getirebilir. Çoğu insanda görülen öz saygı ve öz değer artışı bu bakış açısından destek almıştır.

Kimse mükemmel değildir ve ilişkiler de bazen bizim zihnimizde tasvir ettiğimiz şekilde mükemmel görünmeyebilir. Her ilişkinin zorlukları olabilir, ancak önemli olan, bu zorluklarla başa çıkmak için birlikte çalışmaktır.

Buna karşı sizin kadar motivasyonu olan biriyle daha sağlıklı ilişki kurabilirsiniz. Bu yüzden önce kendinize olan değer ve memnuniyet tarafınızı beslemeye emek verirseniz, güvenebileceğiniz kişilere algıda seçicilikle daha çok yönelme ihtimaliniz artabilir.

Kendinize ve partnerinize güvendiğiniz bir ilişki diliyorum. Sağlık dileği ve sevgilerimle...

Cevaplanmış benzer sorular