Psikoloji

Harekete geçemiyorum ne yapmalıyım?

Gizli Kullanıcı10 Temmuz 2024 10:58

Okul bittiğinden beri sürekli spor yapmak istiyorum ama oturduğum yerden kalkamıyorum hep üşengeçlik var üzerimde. Nasıl bunu yenip ise koyulacağım bilmiyorum.

Bunun dışında aşırı fazla hayalperestim. Gece 12de herkese iyi geceler desem bile saat 2-3 de anca uyuyorum bu hayal kurma yüzünden. Nasıl ve nerden başlayacağım hakkında hiçbir fikrim yok 😞.

Kafama taktığım bir şey de boyum. Yaşıtlarıma göre boyum kısa ve bazen arkadaşlarım bununla dalga geçiyor. Tabi şuan onlara her bu konuyu açtıklarında aramızı soğuk tutmamdan dolayı vazgeçtiler ama ben yine de takıyorum keşke daha uzun olsam. Belki ilerleyen zamanlarda uzatım bilmiyorum ama takıyorum işte bilmiyroum. Bir de maddi durum var bunlarin yanı sıra yani durumumuz aşırı kötü değil ama aşırı iyi de değil. Yaklaşık 3-4 ay önce abim araba aldı işte o arabanın kredisi falan bir tık zorluyor bizi. Aylık harcligim azaldı ve bu azalan dönemde bütün ihtiyaçlarım artti tabi ki😑. Bütün bunlarla tek başıma savaşmaktan bıktım artık. Kendime gelmek istiyorum önceden çok iyiydim spor yapıyordum dersime çalışıyordum kendime bakıyordum ama şimdi her şey karmaşıklaştı. Sizi de sosyal medyadan gördüm deneyeyim dedim. Cevaplarını bekliyorum..

  • Cevap Bekliyor

  • Paylaş:
kapali

Sadece Psikologlar cevap yazabilir

Cevaplanmış benzer sorular

İş Hayatı

insanlar tarafından sürekli bir onaylanma ve takdir edilme ihtiyacı

psikoloji öğrencisiyim. şu an bir hastanede psikoloji stajı yapmaktayım. özellikle bu staj yaptığım dönemde hissettiğim fakat önceden de ara ara farklı iş sektörlerinde çalışırken fark ettiğim bir durumdan bahsetmek istiyorum, sürekli otoriteye kendimi beğendirmek istiyor ve onlar tarafından takdir görmek için yerli yersiz çok uğraşıyorum ve hayalimdeki ideal tepkileri ideal takdiri görmediğim zaman dünyanın sonu geliyor sanki. sırf otoritenin gözüne girmek için kendi düşüncemi savunmayı bırakabilirim gibi geliyor bazen. haklı olduğumu bildiğim zamanlarda bile en ufak bir ters tepkiye yol açmamak için kendimi ezdirebiliyorum. bu bir aşağılık kompleksi mi?bu durumun önüne geçebilmek için ne yapmalıyım? en ufak bir onaylanmama, hatalı görülme durumunda kendime çektirdiğim zulümün haddi hesabı yok haklı olduğumu veya bu tırnak içinde kötü/başarısız görüldüğüm durumların bazen benle alakası bile olmayan bir şey olduğunu kendime hatırlatsam bile faydası olmuyor. o otorite figürünün gözünde tekrar yüksek bir konuma çıkabilene kadar bu durumu takıntılı bir şekilde düşünüyor buluyorum kendimi. bu durumdan çok muzdaribim ve olur olmadık her durumda aynı yüksek tepkiyi veriyorum.insanların hepsini memnun edememeyi nasıl öğrenebilirim veya tüm herkes tarafından sevilmemeyi nasıl normal karşılayabilirim?