Psikoloji

Hayal kurma bozukluğu

Gizli Kullanıcı19 Mayıs 2024 20:48

Kendi hayal dünyamda bi hayat bi partner var ve sürekli hayal kuruyorum ilerdeki partnerimle ilgili ve artık o hayata geçmek istiyorum . Olmayan o kişiyi özlüyorum artık. Ne yapmam gerek bu durum gerçek hayatımı etkilemiyor ama acaba bu durumu nasıl düzeltebilirim merak ediyorum

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Hayal dünyanızda bir partner var. Bu partner ile gezip tozuyor, sevginizi alıyor, ilgi ihtiyacınızı karşılıyor, onu özlüyor ve onunla ilgili bir hayal kuruyorsunuz. Bu durum sanki bir kitap karakterine aşık olmaya benziyor. Psikolojik açıdan baktığımda bir hayali, fikri veya düşünceyi tekrar tekrar düşünmek, şöyle de ifade edebiliriz geviş getirecek düzeyde saatlerce düşünmeye benzetebiliriz. Bu durumun adı ruminasyondur. Ruminasyon tekrarlayan düşüncelere denir. Saatlerce aynı şeyi düşünüyor olmanız ruminasyon konusu ile ilişkili olabilir. Peki siz neden ruminasyon yapıyor olabilirsiniz? Burada olumsuz ve sizi strese sokan bir durum yok çünkü tam tersi rahatlamaya ihtiyacınız olduğunuz için bunu yapıyorsunuz. Sizi kurtaran, rahatlatan ideal bir anneye benziyor.


O zaman odaklanmanız gereken yer; bu sağlıksız hayal dünyasındaki düşüncelere nasıl yaklaşabilirim olabilir. Bu hayal dünyası size ne anlatmak istiyor, bu partner ne demek istiyor, senin sağlıklı bir ilişkiye ihtiyacın var. Senin bir sevgiliye ihtiyacın var, senin ilgi görmek istediğin bir bakımverene mi ihtiyacın var neye ihtiyacın var diyor? Bunu anladıktan sonra ve değerlendikten sonra hala daha ruminasyonlarınız devam ederse bir uzman desteği almanız sağlıklı olacaktır. Tekrarlayan düşünceler için ana odaklanma, mindfulness çalışmaları iyi gelebilir. Bunun için şükran günlüğü yazıyor olmak, kendinize iyi hissettiren şeyler buluyor olmak ve çevrenizi buna odaklıyor olmak ve nefes egzersizi, meditasyonlar yapmak iyi gelebilir.


Sağlıklı günler dilerim.


Psk. Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular