Psikoloji

Hayal kurma bozukluğundan nasıl kurtulurum?

hande11 Haziran 2024 20:21

Merhaba çocukluğumdan beri hep sahte karakterler yaratıp onlarla konuşurum, karşımda biri olmasa bile konuşurum bu durum sosyal hayatıma yansıyor gercekle hayali ayırt edemiyorum, hayatta odaklanmam çok zor, konuşmadan durduramıyorum kendimi sanki karşımda biri varmış gibi mimik yapıyorum

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, sahte karakterlerle konuşmak ve onlarla etkileşimde bulunmak, gerçeklik ile hayal arasındaki sınırları bulanıklaştırabilir ve sosyal hayatınızı etkileyebilir. Bu tür durumlar genellikle farkındalık ve bazen profesyonel yardım gerektiren durumlar olabilir.

Aslında böyle bir durumu deneyimlemenin normal olduğunu bilmek gerekir. Ancak, hayatınızdaki bu tür etkileri azaltmak için yapabileceğiniz yaşamsal deneyimler de bulunuyor. Profesyonel desteğin yanı sıra kişisel hayata dair de kendi çabanızın olmasıyla yarar göreceğiniz aşamalar var.

Kendi davranışlarınızı ve düşüncelerinizi gözlemlemek, ne zaman ve nasıl bu sahte karakterlerle etkileşime geçtiğinizi fark etmek çok büyük öncelik. Bunu yaparak gerçeklik ile hayal arasındaki ayrımı güçlendirebilirsiniz.

 Odaklanma zorluğu yaşıyorsanız, günlük rutinler oluşturarak, meditasyon veya yoga gibi teknikleri deneyerek zihinsel odaklanmanızı artırabilirsiniz. Ayrıca, sosyal etkileşimler sırasında gerçeklikle bağlantınızı güçlendirmeye çalışabilirsiniz.

Günlük yaşamda yapılabilecek uygulamalara odaklanmayı denediniz mi? Kendinizi geliştirmek için günlük yaşamınızda pratik yapabilirsiniz. Gerçek insanlarla etkileşimde bulunurken dikkatinizi ve odaklanmanızı artırmaya çalışın lütfen.

Daha detaylı duygu durum ve eşlik eden özelliklerinizle durumunuzu değerlendirmek daha sağlıklı olacaktır.

İç denge ve mental uyum diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...