Romantik İlişkiler

Hayallerimdeki ilişkiyi yaşayamama korkusu

Gizli Kullanıcı19 Mayıs 2024 21:07

Hiçbir zaman aşık olduğum hayallerimdeki gibi bi ilişki yaşayabiliceğimi düşünmüyorum. Beni beğenip tanışmak isteyenler var ama hiçbiri benim için doğru hayallerimdeki kişi değil ve ilerde yalnız kalmaktan kimseyle bir ilişki yaşayamamaktan korkuyorum. Ne yapmam gerekir. Aşık olduğum bi ilişkinin olmasını istemek artık hayatımı etkiliyor modumu düşürüyor

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, aşkı istemek gayet sağlıklı bir hal ve aynı zamanda haktır. Zamanın asimile ettiği yaşam değerlerinden biri de ilişkileri yaşama şeklimiz. Birine çok bağlanmak ve aşık olmak zamandan ve çağdan bağımsız bir tercihtir.

Fakat bir çok insan aşkı aradığını, istediğini söylemeye hatta düşünmeye bile çekiniyor. Sizin direncinizi ve umudunuzu düşüren daha çok bu gerçek olabilir mi? Bilinç bazen kendini bir konuda yalnız hissettiği zaman ön yargılı olabilir. Üstüne de bir kaç hayal kırıklığı içeren deneyim yaşandıysa ve aradığını bulamadıysa, tamamen inancını kaybedebilir.

Zihnimizde umutsuzluk ve ön yargı varken algıda seçiciliğimiz de toksik ya da verimsiz işler. Mesela siz insanlarla tanışmaya devam edersiniz ama içten içe inancınız yoksa algınız sizi, size uygun olmayan kişilerle aynı ortamlara yöneltir.

Bunun gibi yanlış denemelere ve deneyimlere farkında olmadan yönelirsiniz.

Aşkı ararken yapılan diğer bir olumsuz yaklaşım da; aşkın bir insanda ve karakterde beden bulmuş haline yüklediğimiz anlamlardır.

Bazı danışanlarımda gördüm ki; zihinlerinde aşık olunası kişi diye kodladıkları kişiler aslında onlara iyi gelmeyen kişilerdi.

Kendilerini daha iyi tanıyıp, onlara iyi gelen karakterleri ve özellikleri adeta yeniden güncellediler. Öyle ya, fiziksel damak zevkimiz bile kendimize sevgimiz arttıkça değişiyor. Duygusal damak neden bizimle birlikte değişmesin?

Aşık olabileceğiniz, sizinle ortak konularda tutku ve yaşama sevinci hisseden kişiler mutlaka vardır. Sadece zihninizi berraklaştırmanız ve daha net görecek hale gelmeniz gerekiyor. Aklımız, dikkatimiz donukken gözümüzün önündeki anahtarı görememek yada doğru yerlere bakmayı gözden kaçırmak gibi. Önce kendinizi, sonra doğru aşkı keşfetmenizi diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...

Cevaplanmış benzer sorular