• Anasayfa
  • Sorular
  • Hayatıma aldığım insana çok bağlanıyorum ne yapmalıyım
Romantik İlişkiler

Hayatıma aldığım insana çok bağlanıyorum ne yapmalıyım

Gizli Kullanıcı15 Haziran 2024 06:16

babam vefat ettiğinden beri hayatıma giren erkeğe çok bağlandım sevgili olmıcagımızı bilmeme rağmen hayatımdan çıkaramıyorum ne derse desin alttan alıyorum kendimden çok ödün veriyorum cinsellik dahil. bu özelliğimden nasıl kurtulurum kendimi değersiz hissediyorum. En ufak tartışmada kendimi çok değersiz hissediyorum. Karşı tarafın değer verdiğini düşünmüyorum.

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Karşı taraf için değmeyeceğinizi düşündüğünüz halde vermek istemediğiniz ödünleri veriyor, fedakarlıklar yaptığınızı ifade ediyorsunuz. Sanki burada değersizlik ve sevgisizlik var. Eğer bunlar sizin içinde doğruysa değerli hissetmek için neye ihtiyacınız var? Değerli hissetmek sizin için ne demek? Sevilmek için neye ihtiyacınız var? Sevgi sizin için ne demek? Siz sevginizi nasıl ifade edersiniz? Karşınızdaki size nasıl ifade etsin istersiniz? Hem değerli olmak hem de sevgi dolu olmak veya sevilmek için sizin neye ihtiyacınız var? Eğer buralarda sizin kendinizden bir şeyler vermeniz gerekiyorsa karşınızdaki kişi size ne veriyor? Buralara bir bakmanızı öneririm. Farkındalığınız yüksek bir noktada. Buraya bu soruyu taşıyacak ve açık gönüllülükle doğruyu söyleyebilecek birisiniz. Fakat bazen farkındalığın yüksek olması yetmez, bir de o farkındalığı fark ettiğinde bir şeyler yapmak gerekir. Öncelikle bir ihtiyaç değerlendirmesi yapmanızı öneririm. Yukarıdaki gibi belki de değersizlik ve sevgisizlik değil sizin ki, yetersizlik var. Bilemiyorum. O zaman aynı soruları bu sorular için sorun.


Yazdıklarınızı incelediğimde bir de, sınırsızlık olduğunu gözlemliyorum. İlişkilerdeki sınırınız neler? Sınır sizin için ne demek? Sınırsızlık ne demek? Belki de tek bir an değerli hissetmek için diğer dokuz anda değersiz hissetmeyi göze aldıran bir şey var burada. O zaman hem romantik ilişkilerde hem de diğer ilişkilerinizde sınırlarınız olsa neler olurdu? Bunu biraz örneklendirebilmek için şu örneği vereceğim. Trafik ışıklarındaki sarı, kırmızı ve yeşil renkler düşünün. Kırmızı çizginiz olduğunda kimse geçemez, geçmemeli olacak şekilde. Herkeste bu kırmızı çizgi değişebilir fakat burada size yalan söylenilmesi, değersiz davranılması gibi birkaç durum ve olay koyabilirsiniz. Sarı çizgide; belki iş hayatınızda alttan alabileceğiniz ama romantik ilişkilerinizde alttan almayacağınız durum ve olayları belirleyeceksiniz. Yani bazen o çizgi geçilecek, bazen de geçilmeyecek. Yeşil çizginiz ise en iç kısımda sizin onayladığınız ve istediğiniz özellikler olarak düşünebilirsiniz. Burada değerli, yeterli, sevilen birisi hissettiren, özgüven dolu davranışlar ve durumları listeleyebilirsiniz. Bunlar olduğunda belirli sınırlarınız olacağını en azından fark etmiş olacaksınız. Sonrasında da hayatınıza giren insanları değerlendirirken bu kırmızı, sarı, yeşil gibi değerlendirdiğinizde sınırlarınızı artık bir süre sonra çevrenizde bu sınırlardan haberdar olacak ve size bu sınırlarınıza saygı duyacak şekilde davranma şansı vereceksiniz. Umarım sevildiğinizi hissettiren, değerli bulunduğunuz ilişkiler yaşarsınız.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve Ulusoy