• Anasayfa
  • Sorular
  • Hayatımda her şey yolunda gidiyor ama kendimi mutlu hissetmiyorum
Psikoloji

Hayatımda her şey yolunda gidiyor ama kendimi mutlu hissetmiyorum

Gizli Kullanıcı9 Haziran 2024 17:22

İlişkim aile hayatım ve okul hayatım hepsi gayet güzel ilerliyor her şey yolunda fakat hala bir şeyler rayına oturmamış gibi mutsuz hissediyorum.Bunu her ne kadar dışarı yansıtmasam da bazen farketmeden çevremdekilere yansıtabiliyorum Sebebi ne olabilir

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, dışarıdan bakıldığında her şeyin yolunda görünmesine rağmen, içsel olarak tatmin olmadığınız veya hayatınızın gerçekten istediğiniz gibi olmadığı hissiyatıyla karşı karşıya olabilirsiniz. Belki de şu anki durumunuzun uzun vadeli hedeflerinizle veya kişisel değerlerinizle uyumlu olmadığını düşünüyor olabilirsiniz.

İnsanlar kimi zaman, hayatının son dönemlerine bakarak her şeyin yolunda olduğunu düşünebilir. Ancak çok daha önceki yıllarda üstünü örttüğü bir takım atatılmamış konuları olabilir. Bunlar bazı insanlar için çeşitli yıkıcı etkiye sahip gruplarda yer alır. Kimi insana göre bu yoğun bir arzu, kimine göre kırgınlık, adaletsizlik, ayrılık, başarısızlık vb şekillerde izler olabilir. Hayata devam ederken gözümüzde küçülen ama aslında o anın içindeyken bizde etkisi büyük bir duygu yaşatmış da olabilir.

Bugüne baktığımızda, geçmişten bir alt yapısı olsun ya da olmasın; bu mutsuzluk hissini besleyen durumları iyi gözlemlemeye odaklanalım mı?

Her şeyin mükemmel olması gerektiği beklentisi sizi mutsuz ediyor olabilir. Eğer kendinize çok yüksek standartlar koyuyor ve her şeyin kusursuz olmasını bekliyorsanız, bu tür beklentiler sizi sürekli bir tatminsizlik içinde tutabilir. Okul, iş ve aile hayatınızın hepsini dengede tutmak zor olabilir. Eğer zaman yönetimi veya stresle başa çıkma konusunda zorluk yaşıyorsanız, bu da mutsuzluğa yol açabilir. Bazı insanların mücadele esnasında enerjisini ve hevesini tükettiğini de görüyoruz seanslarda. Mutsuzluğunuzun altında yatan bir duygusal veya zihinsel sağlık sorunu olabilir. Bazı insanlar, dışarıdan bakıldığında ideal gibi görünen bir hayatları olmasına rağmen depresyon, anksiyete gibi durumlarla mücadele edebilirler.

Çevrenizdeki insanların hayatlarıyla kendi hayatınızı karşılaştırmak, toplumsal olarak kabul görmüş başarı veya mutluluk ölçütlerine uymak için baskı hissetmenize neden olabilir. Bu nedenle, içten içe kendinize farklı bir çıta ya da kıyas edecek örnek şartlamadığınızdan emin misiniz diye iç gözlem yapmaya çalışın lütfen :)

Bir çok insanla terapi sürecine başladığımızda, başlarda kendilerini tanımladıkları kişi ile, ilerleyen süreçlerde tanıştıkları kişinin çok farklı olduğunu deneyimledik. Bu tanışma neticesinde, tatmin duygusu ve gerçekten ne istediğini anlama gibi olumlu durumlar da artmaya başlıyor. İlk hedefiniz bu yüzden, kendinizi daha yakından ve farklı açıdan tanımak olabilir.

Memnun ve mutlu hissettiğiniz bir hayat diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...