Romantik İlişkiler

Hayatımı etkileyen bir sorundan nasıl kurtulabilirim?

Gizli Kullanıcı1 Haziran 2024 20:33

Eski erkek arkadaşımla (ilk aşkım) aynı sınıftayız (üniversite üçüncü sınıf) ayrılmayı ben istedim birbirimizin versiyonu olduğumuz için anlaşmazlıklar yaşadık ve birbirimizi kırdık fakat daha sonra barışmak için çok çabalasam da barışmak istemediğini söyledi bunu söylerken de sana karşı bir dönem içimde nefret vardı ama şimdi seni sevmiyorum da diyemem seviyorum da diyemem sana karşı nötrüm ama artık olmaz diyor ama hareketleri hep belirsiz istemediğini söylüyor konuşma bitip masadan kalktıktan sonra neden şimdiye kadar gelmedin diye sitem ediyor ( ki bin kere gitmeme rağmen uzun bir süre birkaç ay kadar adım atmadığım için söylüyor bunu) çevresinden çok etkilenen biri ve arkadaşları benimle ilgili çok sıcak değiller keza benim arkadaşlarım da aynı şekilde ona karşı aşırı mesafeli bu benim için sorun olmasa da o arkadaşlarını ailesi gibi görüyor ve onların etkisinde kalıyor.

Geçmişte yaşanan olumsuzluklara takılıyor. Seven insan koşulsuz gider benim yaptığım gibi ama çok ciddi sorunlar yaşamamamıza rağmen bir adım atmıyor. Arkadaşlarım mezun olduktan sonra gelecek şeklinde çok emin konuşuyor ben o kadar emin değilim çünkü çok inatçı. Onu hâlâ çok seviyorum aynı sınıfta onu her gün görerek unutmaya çalışmak çok zor. Ne yapmam gerekiyor.

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, öncelikle, duygularınızın derinliğini ve bu ilişkiye olan bağlılığınızı anlıyorum. Ancak, kendinizi sürekli olarak bu duygusal döngü içinde tekrar etmekten kurtarmanız daha önemli.

Kendi duygularınızı şefkatle incelediniz mi daha önce? İlişkinin neden bittiğini ve sizin için ne anlama geldiğini düşünün. Kendi mutluluğunuz ve iyiliğiniz için önemli olan nedir?

Kendinize zaman ayırmadan hemen belirsizlikten çıkmaya mı odaklanıyorsunuz? İlişkinin sona ermesinden sonra kendinize iyileşme süreci için zaman tanıyın. Geçmişi sürekli olarak düşünmek yerine, geleceğe odaklanın.

Onun belirsiz davranışları sizi daha da zorlayabilir. Ancak, sizin kontrolünüz dışındaki bir durumla başa çıkmak zorunda olduğunuzu unutmayın. Sizin gücünüz dışında olan şeyler hakkında endişelenmek, sadece size zarar verebilir.

Kendinizi ileriye taşımanız, sorunlu bir ilişkiyi ileriye taşımaktan daha kıymetli değil mi ama? :)Gelecek planlarınızı yapmaya . Mezuniyet ve kariyer hedeflerinizi düşünmek, size yeni bir amaç ve odak noktası verebilir.

İlişkinin sonlandığını kabullenmek olgunluk isteyen bir süreç. Onun size geri dönme ihtimali üzerinde çok fazla zaman harcamak, sizi mevcut durumunuzu kabul etmekten alıkoyabilir. İlişkinin sona erdiğini kabul etmek, iyileşme sürecinin önemli bir adımıdır.

Bu süreçte size destek olabilecek arkadaşlarınız, aileniz veya bir terapistten yardım almayı düşünün. Duygusal olarak desteklenmek, iyileşme sürecinizi hızlandırabilir.

Kendinize gerçekten değer verdiğiniz zaman bu konuyu aşabileceksiniz. Kendinize saygı duyun ve kendi iyiliğiniz için doğru olanı yapın. Bu, ilişkinin sonlanmasını kabul etmek ve kendi mutluluğunuz için harekete geçmek anlamına gelebilir.

Karşılıklı sevgi, saygı ve özenin olduğu bir ilişki diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...


Cevaplanmış benzer sorular

Sosyal Hayat

Hayattan Zevk Alamama Sorunsalı

Merhaba, 28 yaşındayım üniversiteden mezun olduktan uzun bir süre kendime uygun bir iş bulamıyorum. Kısa vadede girdiğim işler beni mutlu etmiyor uzun vadeli iş istiyorum fakat çok çabuk her şeyden sıkılıyorum. Uyku sorunum var ve çözemiyorum. Yalnız hissediyorum arkadaşım yok. Kahve içebileceğim arayıp dertlesebilcegim yada herhangi bir şey için bile. Evliyim 1 senedir, eşimi seviyorum galiba. Ama hayatta hiçbişey den tam olarak emin olamıyorum. Ona tam anlamıyla yaklaşmıyorum. Sanki yaşamak için yaşıyorum bazı şeyler olması gerektiği için oluyor da ben o şekilde gerçekleştiriyorum gibi.Cinsel iliskimiz de ise yakınlık kuramıyorum bana anlamsız geliyor. Gerçekten birlikte olmak anlamsız geliyor benim için. Çok garip hislere duygulara kapılıyorum. Düşündükçe de işin içinden asla çıkamıyorum. Çok fazla uyuyorum çünkü uyanmak için bir sebebim yokmuş gibi. Elbette sağlıklıyım iyiiyim ama ruhsal olarak bu şekilde hissediyorum.Hayatımda ki her şey ve herkes o kadar anlamsız geliyor ki buna bende dahilim. İnanın ne yapıcam bu işin içinden nasıl çıkıcam bilmiyorum. Kendimi bir yazılım sistemi gibi hissediyorum, hayat neyi getiriyorsa akışına yaşıyorum ama ne olmak istediğim yerdeyim ne de olmak istediğim insanım. Her insan biriciktir biliyorum kendime uğraş bulmalıyım bir amacım olması vs. ama yapamıyorum yada yapmıyorum. Harekete geçemiyorum bir türlü. O kadar sıkılgan biriyim ki bir ise heyecanla başlıyorum ertesi gün vazgeçiyorum. Daha yazsam sayfalar sürer fakat bu kadarı yeterli. Umarım anlatabilmişimdir kendimi. Şimdiden teşekkür ederim