Psikoloji

Hayattan ne istediğimi bilmiyorum

Gizli Kullanıcı7 Haziran 2024 07:39

Hayatımla alakalı kararlar almakta zorlanıyorum. Eski halimi özlüyorum ama eski halim nasıl bilmiyorum dönemiyorum. Kendimi tanımıyorum. Beni ne mutlu eder bilmiyorum sürekli bir mutsuzluk ve bunalım içindeyim. Hobilerim beni mutlu etmiyor herşey bana yük gibi geliyor

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Değerli danışan, hayat boyu değişim ve dönüşüm yaşadığımız bir yolculukta olma fikrine odaklanarak başlamaya ne dersin? :) Kendini tanımak, bu kişisel keşif yolculuğunun bir parçasıdır ve zaman alabilir.

Günlük tutmak, duygularını, düşüncelerini ve deneyimlerini yazmak için harika bir yoldur. Bu, içsel dünyanda dolaşmanı ve belirli kalıpları veya eğilimleri fark etmeni sağlar. Kendine derinlemesine sorular sormak, kim olduğun ve ne istediğin hakkında daha derin bir anlayış geliştirmene yardımcı olabilir. Örneğin, "Beni gerçekten ne mutlu eder?" veya "Değerlerim nelerdir?"

Geçmiş deneyimlerimizi gözden geçirme şeklimiz de önemli. İnsanlar bazen algıda seçicilikle olumsuz ve başarısız gördüğü anılara odaklanarak bugünkü karakterine ve yaşamına olumsuz yargılar geliştirebilir.

Kendisine daha objektif ve yargısız sorular soran kişi, geçmişi yıkıcı bir özlemle ya da yargılayan bir tutumla değerlendirmez. Hangi durumlar seni mutlu etti? Hangi durumlar seni endişelendirdi veya üzdü? Bu deneyimlerden ne öğrendin? Kendi davranışlarını, tepkilerini ve düşüncelerini dikkatlice gözlemleyebilirsin. Bu, kendinle ilgili kalıpları ve eğilimleri tanımana yardımcı olabilir. En çok neyin heyecanlandırdığını veya motive ettiğini düşünmeye yoğunlaşalım mesela. Hangi aktiviteleri yaparken zamanın nasıl geçtiğini fark ettin mi? Bu, içsel ilgi ve tutkularını keşfetmene yardımcı olabilir.

Hayatındaki değişiklikleri büyük birer adım olarak görmek yerine, küçük adımlarla başlayabilirsin. Mesela günlük rutininde ufak değişiklikler yapmak veya yeni ilgi alanları keşfetmek yararlı olabilir.

Bu keşif ve dönüşüm sürecinde kendine karşı hoşgörülü olmak ve değişim için sabırlı olmak en temel kuralın haline gelmeli :) Herkesin hayatında iniş çıkışlar olur ve bunu normalleştiren kişiler, duygu durumunu belirsizlik veya değişim halinde daha sağlıklı yönetebilirler.

Kendini sevdiğin ve değerini hissettiğin bir yaşam diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...Cevaplanmış benzer sorular