Sosyal Hayat

Hayattan Zevk Alamama Sorunsalı

bukett12 Haziran 2024 02:05

Merhaba, 28 yaşındayım üniversiteden mezun olduktan uzun bir süre kendime uygun bir iş bulamıyorum. Kısa vadede girdiğim işler beni mutlu etmiyor uzun vadeli iş istiyorum fakat çok çabuk her şeyden sıkılıyorum. Uyku sorunum var ve çözemiyorum. Yalnız hissediyorum arkadaşım yok. Kahve içebileceğim arayıp dertlesebilcegim yada herhangi bir şey için bile. Evliyim 1 senedir, eşimi seviyorum galiba. Ama hayatta hiçbişey den tam olarak emin olamıyorum. Ona tam anlamıyla yaklaşmıyorum. Sanki yaşamak için yaşıyorum bazı şeyler olması gerektiği için oluyor da ben o şekilde gerçekleştiriyorum gibi.

Cinsel iliskimiz de ise yakınlık kuramıyorum bana anlamsız geliyor. Gerçekten birlikte olmak anlamsız geliyor benim için. Çok garip hislere duygulara kapılıyorum. Düşündükçe de işin içinden asla çıkamıyorum. Çok fazla uyuyorum çünkü uyanmak için bir sebebim yokmuş gibi. Elbette sağlıklıyım iyiiyim ama ruhsal olarak bu şekilde hissediyorum.

Hayatımda ki her şey ve herkes o kadar anlamsız geliyor ki buna bende dahilim. İnanın ne yapıcam bu işin içinden nasıl çıkıcam bilmiyorum. Kendimi bir yazılım sistemi gibi hissediyorum, hayat neyi getiriyorsa akışına yaşıyorum ama ne olmak istediğim yerdeyim ne de olmak istediğim insanım. Her insan biriciktir biliyorum kendime uğraş bulmalıyım bir amacım olması vs. ama yapamıyorum yada yapmıyorum. Harekete geçemiyorum bir türlü. O kadar sıkılgan biriyim ki bir ise heyecanla başlıyorum ertesi gün vazgeçiyorum. Daha yazsam sayfalar sürer fakat bu kadarı yeterli. Umarım anlatabilmişimdir kendimi. Şimdiden teşekkür ederim

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, bu duyguların sıkıntı verici olduğunu ve bir değişikliğe ihtiyaç duyduğunu fark etmek önemli bir adım. Duygusal olarak zorlanıyor ve hayatından tat alamıyor olman, hem kişisel hem de ilişkisel yaşamında sorunlar yaratabilir.

Öncelikle, yaşadığın duygusal sorunlar ve motivasyon eksikliği üzerinde çalışmak için profesyonel destek almayı düşünmelisin. Bir psikolog veya terapist, senin duygusal zorluklarını anlamanda ve çözüm bulmanda sana yardımcı olabilir. Terapi süreci, duygusal olarak derinlemesine çalışmak ve kendini daha iyi anlamak için güvenli bir alan sunabilir.

Eşinle olan ilişkini de değerlendirirken, onunla duygusal olarak daha yakın olma ve iletişimi geliştirme yollarını aramak önemli olabilir. İlişkilerde açık iletişim ve anlayış, her iki tarafın da duygusal ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olabilir.

Ayrıca, iş bulma ve mesleki tatminsizlik konusunda da bir kariyer danışmanından destek alabilirsin. Belki de ilgi alanlarına daha uygun bir kariyer veya iş deneyimi bulman için sana rehberlik edebilirler.

Uykusuzluk sorunun için ise düzenli bir uyku programı oluşturmak ve stres yönetimi tekniklerini denemek faydalı olabilir. Uykusuzluk uzun dönemde ruh halini ve genel sağlığını olumsuz etkileyebilir, bu yüzden bu konuda da dikkatli olmalısın.

Ayrıca, kendine küçük hedefler belirlemek ve bu hedeflere ulaşmak için adım atmaya başlamak motivasyonunun artmasına yardımcı olabilir. Harekete geçmek bazen en zorlu kısmı oluşturabilir, ancak küçük adımlarla başlamak uzun vadede büyük farklar yaratabilir.

Yaşama amacını ve tutkusunu tek başına değerlendirip, sonra eş-aile-sosyal çevreyle ilişkilendirme yoluna gitmek nasıl olur? Bazı danışanlarım bu şekilde duygu durum ve yaşam sorgulaması ile geldiğinde bahsettiğim dairesel açılım yöntemini uygularız. Ve içini doğru adımlarla doldurduğumuzda hep olumlu sonuç vermiştir.

Hayatına yeni aktiviteler eklemek, yeni hobiler edinmek veya yeni yerler keşfetmek heyecanını artırabilir. Örneğin, bir müzik enstrümanı çalmayı öğrenmek, yemek yapmaya başlamak veya doğa yürüyüşleri yapmak gibi. Belki daha iyi hissetmek için yapılan şeyler bile ezberci ya da ön yargılı yaklaşıldığı için şimdiye dek işe yaramadı. Bu yüzden istikrar sağlamakta güçlük yaşamış olabilirsin. Önemli olan başlarda içsel motivasyon olmasa dahi denemek ve doğru ortamlarda bulunmak :)

Yaşama sevincinin ve neşenin istikrarla sürmesini umuyorum.

SAĞLIK DİLEĞİ VE SEVGİLERİMLE...

Cevaplanmış benzer sorular