Psikoloji

Hayattan Zevk Alamama Sorunu

Gizli Kullanıcı28 Haziran 2024 22:30

Hiç bir şeyden zevk alamıyorum aktivite olsun dışarı çıkmam olsun eğlenceli gelmiyor içim sürekli buruk mutsuz evde duramıyorum çok bunalıyorum ama dışarıda da zevk alamıyorum kendimi bazen çok iyi hissediyorum bazen çok yetersiz çok kötü hissettiğim zamanlar oluyor

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba sevgili danışan,

“Değer” kalıcı, manevi olan ve gelip geçici olmayan bir kavramdır. Örneğin işimiz, ailemiz, adaletli olmamız, dürüst biri olmamız… Ayrıca birine adil diyebilmemiz için de sürekli adaletli davranması gerekir. Değerler bu şekilde oluşur. Değerlerimiz de yaşama amacımızı oluşturur. Yaşamdan keyif almak ise değerlerimizle ilişkilidir. 

Sizin hayattaki değerleriniz neler? Gelip geçici olmayan, kalıcı olduğunu düşündüğünüz? 

Daha önce nelerden zevk alıyordunuz?

(0-10 arasında puanlayabilirsiniz, 0 hiç, 10 çok şeklinde). 

Şu an bunlardan ne kadar zevk alıyorsunuz? 

(0-10 arasında puanlayabilirsiniz). 

Şu an, eskiden zevk aldığınız davranışları ne sıklıkla yapıyor olurken buluyorsunuz kendinizi? 

(0-10 arasında puanlayabilirsiniz her birini). 


Davranışlarımızın devamını sağlayan şeyler bizim onları nasıl pekiştirdiğimizdir. Davranış ne kadar azalırsa pekiştirme ile o kadar az karşılaşabilirsiniz. Dolayısıyla daha çok davranış/eylem bulundurursanız hayatınızda zevk alacağınız o “pekiştirmeler”i arttırabilir ve hayattan daha çok zevk alacak o değerleri tekrar uykusundan uyandırabilirsiniz. 

Ek olarak insanın bazen kendini iyi bazen de kötü hissetmesi oldukça insanidir. Çünkü eğer insan bu kimlik bütünlüğünü (insanın hem iyi yanlarını hem de kötü yanlarını kabul etmesi) oluşturabilirse psikolojik iyi oluşa kavuşabilir. Sadece bahsettiğiniz bu değişimin sıklığı, süresi ve şiddeti önemlidir. Kendinizi bu noktada şefkatle gözlemleyebilirsiniz.


Bu yazı sadece bir bakış açısı sunmaktadır, terapi ile ilişkisi yoktur. Eğer terapi desteği almak isterseniz bizlerden ya da dilediğiniz terapistten destek alabilirsiniz. 

Sevgiler…

Cevaplanmış benzer sorular

Romantik İlişkiler

İlgisi azalan erkeğe nasıl davranılmalı

2 senelik bir ilişkimiz var. Uzak mesafe ilişkisi olduğu için 3 kere buluştuk. Şuanda polis akademisinde eğitimde ilk başlarda gayet normaldi müsait oldukça arıyordu 2 dk da olsa sesimizi duyuyorduk güzel sözler söylüyordu şuan çok değişti 2 kere izne geldi görüntülü konuşmadık çok nadir sesli konuştuk 5 dk falan, ilgisi azaldı eskisi gibi güzel sözler iltifatlar yok.Egitimdeyken bana ailem seni istemiyor diye yalan söyledi 2 saat sonra arayıp özür dilerim burası çok zor insan herşeyi düşünüyor bana olan sevginin azaldığını hissettim ondan böyle birşey yaptım dedi. Ben onun hep yanında olmaya çalıştım her zaman destek oldum yapabileceğine inandırdım zorlandığını bildiğim için üzerine gitmedim affettim ama bize olan inancım azalmaya başladı. Sonrasinda defalarca öyle birşey var mı diye sordum yemin ederim öyle birşey yok dedi.Aradan 1 ay geçti soğuk davranmaya başladı bunu ona defalarca söyledim fakat egitimden dolayı olduğunu insan orda duygusuz oluyo ben artık böyleyim diyo senlik birşey yok sana olan sevgim aynı dedi eski neşesi yok şakaları yok eskisi gibi konuşup sesini duyamıyorum göremiyorum bile 2 ay olmuş görüntülü konuşmuyoruz sorduğumda ailem izne geldiğimde bırakmıyorlar müsait değilim diyor. Böyle olduğu zaman kendimi kötü degersiz hissettiğimi, müsait olma zamanını kendisinin yaratmasını söyledim fakat olmuyor çok üzülüyorum ne yapabilirim?