İletişim

Hep sevildiğimi duymak ve hissetmek istiyorum

Gizli Kullanıcı15 Haziran 2024 19:15

Arkadaşlarım veya ailemin olsun bı haraketini hani soğuk belki acaba beni sevmiyor mu önemsemiyor mu acaba beni artık sevmiyor mu istemiyor mu diye düşünüyorum. Baskasini benden daha çok sevicek yada artık beni eskidi gibi sevmiyor gibi geliyor

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba, 


Öncellikle bahsettiğiniz konuda, kişilere veya duruma yönelik olumsuz düşünce ve inançlarlar geliştirdiğinizi ve bunları kontrol etmekte güçlük yaşadığınızı aktardınız. Geçmiş deneyimlerinizde aileniz veya arkadaşlarınız tarafından sevilmediğinizi ya da size karşı soğuk davranışlarla karşılaştığınız bir deneyim yaşamış olabilirsiniz. Bu deneyim sonrasında yaşanacak her deneyime karşı endişeli/kaygılı olabilir, “acaba eskisi gibi sevilmiyor muyum?” düşüncelerinizin yoğunluğu artmış olabilir

İlk olarak bu olumsuz düşüncelerinizi tanımlamak gerekebilir. Böylelikle başa çıkma becerilerinizi oluşturmak için yol haritanızı oluşturmuş oluruz. 

Kendinize bu soruları sorarak başlayabilirsiniz. 

•Ne zamandan beri böyle hissediyorum? 

•Hangi durumlarda hislerim yoğunlaşıyor veya “eskisi gibi sevilmiyorum” gibi düşüncelerim artıyor? 

•Bu düşüncelerim benzer kişilerde veya benzer olaylarda mı yoğunlaşıyor? Bu soruları cevaplandırdığınız da kendi haritanızın temelini oluşturmaya başlamış olacaksınız. 


Sevilmemeye yönelik olumsuz inançlarınıza bir farklı bakış açısı aktarmak için şunu sormak istiyorum. 

•Siz ailenizin veya arkadaşlarınızın her halini seviyor musunuz? 

•Sizce kusursuz bir insan var mıdır? 

•Her davranışıyla doğru bulunan, sevilen insan var mıdır? 


Bu sorular karşısında eğer cevabınız hayır ise o zaman çevrenizde bulunan ailenizin veya arkadaşlarınızın sizin her davranışınızı doğru bulmamaları, size yönelik hoşunuza gitmeyen davranışlarınız olabilir tıpkı sizin insanları her halini koşulsuz sevmediğiniz gibi.


Eğer cevabınız evet ise bahsettiğiniz olumsuz inançlarınız veya düşünceleriniz mükemmeliyetçi olmanızla ilişkili olabilir. Mükemmeliyetçi bakış açısına sahip olmanız ise aslında davranışlarınızın size yetersiz geldiğini gösterebilir. Siz ne kadar doğru yaparsanız yapın yetersiz hissetmenizle birlikte sevilmediğinizi düşünmeye başlıyorsunuz.

Bu sebeple çevrenizle birlikte yaşadığınız durumlara, paylaştığınız etkileşimlere karşı yetersizlik hissetmeniz sevilmediğinizi düşünmenize neden olabiliyor.. 


Umarım yaşadığınız süreci size farklı bakış açılarıya aktarabilmişimdir. Bu süreç içerisinde başa çıkamadığınızı düşünürseniz psikolojik destek almanız sürece yönelik farkındalık oluşturmanıza, başa çıkma becerileri kazanmanıza yardımcı olabilir.


İyi günler dilerim.

Cevaplanmış benzer sorular