Sosyal Hayat

Her şeye duygusal yaklaşıyorum ne yapmalıyım?

Gizli Kullanıcı25 Haziran 2024 18:23

Her şeye karşı fazla duygusal yaklaşıyorum. Aslında ben böyle olduğunu düşünmüyordum ama bir arkadaşım bana başkalarından uzaklaşma yöntemimin dahi duygusal olduğunu söyledi. İnsanlarla konuşmak istediğim seyleri kafamdan binlerce kez geçirip nasıl tepki verir diye düşünüyorum. Senaryo yazıyorum sürekli ama sonunda söyleyemeden ortada kalıyor. Yanlış anlaşılmaktan da çok korkuyorum. Kastettiğim şeyi anlamayıp bana darılırlar diye.

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba sevgili danışan, 

Her şeye karşı fazla duygusal yaklaştığınızı söylediğiniz ilk cümlenizi takip eden “aslında ben böyle olduğunu düşünmüyordum” cümlesi var. Kendinizi gözlemlemeniz, karşılaştığınız olaylardaki duygu ve düşüncelerinizi fark etmeniz -belki bu noktada bunları yazmayı deneyebilirsiniz- ve bunlar karşısında verdiğiniz tepkileriniz sizin asıl ne düşündüğünüzü belirlemede yol gösterici olabilir. Böylelikle kendi değerlendirmenizi yapabilirsiniz. İona Kuçuradi’nin de dediği gibi “bir insanı doğru değerlendirebilmeniz için 7/24 gözünüzü kırpmadan onu izlemelisiniz”. Dolayısıyla bizi doğru değerlendirebilen tek kişi kendimiziz. 


Başkalarından uzaklaşma eğer “diğer”inden ayrılma ise insan doğası gereği zaten ayrılmaya duygusal yaklaşan bir varlıktır. Bu ayrılma eğer kişiye hoş gelen bir ayrılmaysa mutluluk, huzur gibi duygular eşlik ederken; nahoş gelen bir ayrılmaysa üzüntü, çaresizlik gibi duygular eşlik edebilir. Dolayısıyla burada duygunun varlığı değil de yoğunluğunun değerlendirilmesi doğru olabilir. Bu noktada önce duyguyu belirlemek sonrasında o duyguyu 0 ile 10 (0 hiç yoğun değil, 10 çok yoğun) arasında puanlandırmak daha gözle görülebilir olabilir ve bu duyguyla nasıl baş edebileceğiniz hakkında size bilgi verebilir. Eğer duygunuzun yoğunluğuna 7 verdiyseniz ve bu size nahoş geliyorsa “6 olması için ne yapabilirim?” i sormak baş etmeniz için ilk adım olabilir. 


İnsanlarla konuşmak istediğiniz şeyleri önce zihninizden defalarca geçirip nasıl tepki verecekleriyle ilgili bir endişeniz olması konusunda temelde “nasıl algılanırım?” düşüncesi olabilir. Öncesinde cümlelerinizin özenle seçilmesi (zihninizde defalarca düşünmeniz) bu endişeyi pekiştiriyor olabilir. “insanlarla doğrudan konuşur, zihnimde hiç konuşmalar yapmazsam ne olur?” Sorusunu sorup en iyi senaryo, en kötü senaryo ve en gerçekçi senaryo çerçevesinde cevaplandırırsanız hem belki zihninizde dolaşan onlarca olasılıkları sadece üçe indirmiş olursunuz hem de 3 olasılık sonunda da nasıl baş edeceğinizi gözlemlemiş olursunuz. 


Ek olarak bu cevaplandırma size sadece naçizane bir bakış açısı sunmayı amaçlamaktadır. Soruları daha derinlikli ele alıp değerlendirmek psikoterapi ile mümkündür. Bunun için de ihtiyaç duyduğunuzda seans talep edebilirsiniz. 


Sevgilerle, 

Psikolog Merve Nur Sekmen.

Cevaplanmış benzer sorular