Psikoloji

Hiçbir şeyden memnun olamıyorum! Neden?

Gizli Kullanıcı5 Haziran 2024 11:31

yaptığım ya da benim için yapılan şeyler %80-90 oranında memnun olmuyorum sürekli memnuniyetsizim. Beni neyin mutlu ettiğini bilmiyorum. Tatil olanı yaparken bile deniz sevmiyorum dağ taş gezmeyi sevmiyorum ne seviyorum bilmiyorum. Ne sevdiğimi bilmek istiyorum beni neyin mutlu ettiğini bulmak istiyorum

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, anlamanın zor olduğu bir yerde bulunuyorsun. Kendini tanımak ve neyin seni gerçekten mutlu ettiğini anlamak belirsiz gelebilir, ancak bu kesinlikle mümkündür.

Geçmiş deneyimlerinle aran nasıl? Hangi anlarda kendini en mutlu hissettiğini hatırlamaya çalışabilirsin ilk olarak. Hangi aktiviteleri yapıyordun? Kimlerle birlikteydin? Bu deneyimlerin sana neler hissettirdiğini düşün lütfen.

Hayallerin ve ilgi alanların hakkında gerçek bir gözlem sahibi misin? Çocukken veya gençken hayalini kurduğun şeyler nelerdi? Hobilerin neler? Bu aktiviteleri yaparken zamanın nasıl geçiyor?

Objektif kişilerin geri bildirimlerini alıyor musun? Aile, arkadaşlar veya iş arkadaşlarından alacağın geri bildirimler de yardımcı olabilir. Seni neyin mutlu ettiğini veya neye yetenekli olduğunu belirlemede dış gözlemcilerin bakış açısı faydalı olabilir.

Yeni şeyler denemeye açık mısın? Belki de henüz keşfetmediğin bir aktivite seni mutlu edebilir. Farklı hobiler veya etkinlikler denemek, senin için en iyi uygun olanı bulmana yardımcı olabilir.

Çoğu insan duygularını doğru şekilde izlemediği zaman senin gibi hisseder. Günlük yaşamında neyin seni heyecanlandırdığını, neye karşı ilgisiz hissettiğini gözlemle. Duygularını takip etmek, senin için önemli olan şeyleri belirlemede yardımcı olabilir.

Günlük yaşamında küçük şeylerin tadını çıkarıyor musun? Güneşin doğuşunu izlemek, sevdiğin bir şarkıyı dinlemek, lezzetli bir yemek yemek gibi basit zevklerin farkına varmak mutluluğu artırabilir. Her gün, hayatındaki güzelliklere odaklan ve şükret. Bir şeylerin olumlu yanlarını bulmak için zorla ve zamanla bu alışkanlık haline gelecektir.

"İyi ki ve çok şükür yaşıyorum" dediğin bir hayat diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...Cevaplanmış benzer sorular