Psikoloji

İçimdeki Huzursuz Sesleri Nasıl Susturabilirim

Gizli Kullanıcı1 Temmuz 2024 11:13

durduk yere gelen sevdigim insanlar tarafından sevilmiyorum, deger verdigim insanlar benim onlara verdigim kadar deger vermiyorlar bana, hic kimsenin umrunda değilim hissinin huzursuzluğunu yaşıyorum. herkes sevmeyi, düşünmeyi deger vermeyi bırakıyor bazen ama ben birakamiyorum gibi

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, birçok insan, kendilerine karşı sert ve eleştirel olabilirler. Bu durum, sürekli olarak kendilerini değersiz veya başarısız olarak görmelerine yol açar. Kişinin geçmişte yaşadığı olumsuz deneyimler veya travmatik olaylar, iç dünyasında kalıcı izler bırakabilir ve olumsuz seslerin ortaya çıkmasını tetikler. Bazı insanlar sürekli olarak mükemmeliyetçilik arayışı içindedirler ve her zaman daha iyi olmak, daha başarılı olmak için kendilerine baskı yaparlar. Bu da içsel olumsuz seslerin pekişmesini, tekrar etmesini etkiler.

Eğer insan ilişkilerinde karşılıklı beklentilerimizin bazen karşılanmaması, hayal kırıklığına ve üzüntüye neden oluyorsa, bunun diğer bir nedeni kendi içimizde dost sesi bulamamaktır, bir yerde. Sizin hakkınızda bir görüş ortaya atan kişilerin davranışlarını doğru okuyor musunuz? Bazı eğlenceli ya da anlamlı paylaşımları yaptığımız her insanın sözü ve davranışı dostane olmayabilir. Bu

nedenle, süzgeçten geçirerek iç dünyamıza bir değer olarak almalıyız.

Başkalarının sizi nasıl gördüğü, sizi gerçekten tanıyan ve değer veren insanların gözündeki yeriniz, gerçek değerinizi belirler. 

Kimi zaman da diğer insanların tavır ve sözlerini kişisel algılamak yanıltıcı olabiliyor. İnsanlar bazen kendi dertlerine o kadar kapanabilirler ki, başkalarının duygularını ve ihtiyaçlarını gözden kaçırabilirler. Empati kurmak ve iletişimi açık tutmak, ilişkilerinizi güçlendirebilir.

Başkalarının bize ne sunduğu ya da neyi esirgediği düşünceleriyle fazlaca meşgul olmanın

arkasında yatan başka bir neden de edilgen kişiliğe bürünmektir. Kendimize ne kadar az dönük olursak, diğerlerine o denli hassasiyet geliştirebiliriz. İç sesinizle barışmak, içsel huzuru bulmanız ve daha sağlıklı bir zihinsel duruma ulaşmanız için araç görevi görür. Duygularınızı bastırıyor musunuz bir süredir? Duygularınızı anlamayı seçerek ve onları sağlıklı bir şekilde dışa vurarak kendinize olan öz şefkatinizi de güçlendirebilirsiniz. İlk etapta bu bir yüzleşme ve farkındalık karışımı duygu geçişleri yaşatabilir. Ancak aşama aşama yol alarak iç sesinizi yönetmeyi başarabilirsiniz.

İç sesinizle barış ve denge kazandığınız bir yaşam dilerim.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...


Cevaplanmış benzer sorular