Romantik İlişkiler

İlgi duyduğum erkekle olan yaş farkı sağlıklı mı?

Gizli Kullanıcı21 Mayıs 2024 19:05

Ben 20 yaşında genç kızım bekarım konuştuğum danışmanlık almak istediğim konu şu benim yaşım konuşup ilgi duyduğum erkeğin yaşı 33 hocam yaşıtlarım bana hareketleri davranışları sıcak ve doğru gelmiyor yaşı büyük insanlar daha olgun geliyor bu beyefendi de evlenip boşanmış biri kimseye de anlatamıyorum yadırganırım diye sen bekarsın o dul denir denmesinden korkuyorum ama onla da çok mutluyum sizde sağlıklı bir bireyler bu davranışı sergiler mi aramızda 13 yaş var normal ve sağlıklı mı?

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Buradaki sorunuz sağlıklı bireyler kendi yaşından büyük birileriyle evlenir mi diye anlıyorum. Konuştuğunuz ve ilgi duyduğunuz kişi 33 yaşında, siz 20 yaşındasınız. Bunu dışarıdan söyleyince size tuhaf/garip geliyor mu? Gelmiyorsa sizin için zaten bir problem içeren konu değil. Fakat garip geliyorsa sizin de içinizde bir soru işareti var demektir. Bu soru işareti sosyal, kültürel değerlerden kaynaklı olabilir. Benim veya herhangi bir psikoloğun bu doğrudur, yanlıştır demesi yetişkin olduğunuz için etik ve doğru değil.


Burada o yüzden size farklı sorular sormak istiyorum. Boşanma nedeni ne? Bir ilişkide ayrılma sebepleri sizin ilişkiniz içinde aydınlatıcı olabilir. Yaşıtlarınız ile size sıcak ve samimi gelmiyor fakat bu kişi gelmiş. Bu durumda, size hangi davranışlar samimi ve sıcak hissettirdi? Bu davranışlar size ne anlam ifade ediyor? Dediğiniz gibi sağlıklı ilişki mi, sağlıksız ilişki mi ya da bambaşka bir şey mi? Yoksa bambaşka bir şey mi ifade ediyor, sizin çok sevdiğiniz birini mi hatırlatıyor?


Peki sağlıklı ilişki nedir? Kişinin kendin güvende, huzurlu, sağlıklı, şefkatli ve mutlu hissettiği bir ilişki olması, ilişkinin sınırlarının olması ve herhangi bir konuda duygunuzu net ve rahat bir şekilde ifade edebiliyor olmanız sağlıklı ilişkidir. İlişkinin sınırları nelerdir? Sizin kırmızı çizginiz neler, onun kırmızı çizgileri neler, ikinizin birbirinden beklentileri neler, bu beklentiler ne kadar uyuşuyor, siz bir ilişkide aynı şeyleri mi hedefliyorsunuz, ilgi alanlarınız uyumlu mu? Bu soruları konuşuyor ve paylaşıyor olmak çok kıymetli.


Eğer burada yukarıdaki tüm soruları gönül rahatlığıyla cevaplıyorsanız bu ilişkiyi başkalarına açtıktan sonra karşılaşacağınız tepkiler sizi üzmeyecek, kırmayacak, yadırgansanız bile umursanacağız bir yerde olmayacaktır. Fakat buradaki konuları netleştirmezseniz zaten bu ilişki sağlıklı değildir.


Umarım sağlıklı bir ilişki içerisindesinizdir, mutlu ve huzurlu bir hayat dilerim.


Psk. Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular