Romantik İlişkiler

İlişkilerimde çok fazla fedakarlık yapıyorum

Gizli Kullanıcı12 Haziran 2024 08:50

İlişki içerisinde ve ayrılıktan sonraki süreçte kendimden çok fazla ödün veriyorum. Yaptığımın farkındayım ama kendimi engelleyemiyorum. Hatam olmamasına rağmen kendimi karşı tarafa barışmak ve konuşmak için yalvarırken buluyorum. Sürekli mesaj atıp ulaşmaya çalışıyorum. Kavga etmekten bile hoşnut oluyorum. Sınır çizmeyi beceremiyorum hep ihtimalleri düşünüyorum. Ya bu mesajı attığımda barışırsak, ya şunu da yaptığımda her şey iyi olursa diyerek aklıma geleni yapmaktan kendimi alamıyorum. Değerimi daha fazla düşürmekten kurtulmama yardımcı olmanızı istiyorum.

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, insanlar genellikle sevdikleri kişilerle ilişkilerini sürdürmek ve bağlılık göstermek isterler. Bu doğal bir insan ihtiyacıdır ve bu bağlılık hissi bazen kişilerin kendi ihtiyaçlarından ödün vermesine yol açabilir. Bazı insanlar, ilişkilerdeki çatışmalardan kaçınmak için kendi isteklerinden vazgeçebilirler. Bu durumda, çatışma veya tartışma riskini almayıp uyum sağlama yolunu seçebilirler.

Belki bazı durumlarda, kişinin kendisini değerli hissetmesi veya güvenlik duygusu yaşaması için başkalarının onayına ihtiyaç duymasıyla ilişkilendirilebilecek duygusal bağımlılık veya bağımlı kişilik özellikleri vardır. Bu durumda, kişi başkalarını memnun etmek ve onların onayını kazanmak için kendi ihtiyaçlarından ödün verebilir.

Kendi iç sesiyle sürekli eleştirel olma, kendini sürekli olarak kötüleştirme veya başarısızlıkla ilgili negatif inançlara sahip olma, öz değer eksikliğine katkıda bulunabilir. Yetişkinlikteki ilişkilerde yaşanan kötü deneyimler, manipülasyon, aldatma, ayrılık gibi durumlar öz değer duygusunu zayıflatabilir. Sürekli reddedilme veya istenmeme hissi de bu durumu tetikleyebilir. Bu faktörlerin her biri veya birkaçı bir arada olduğunda, bireyde öz değer eksikliği görülme olasılığı artar. 

Siz bunlardan hangilerini karakterinizde taşıyorsanız veya davranışlarınıza istemeden yansıtıyorsanız, karşı tarafın sizi yanlış algılamasına neden olabilir. Sonra bir kısır döngü gibi; partneriniz değersiz hisseden kişiye daha çok hafife alırcasına davranan birey gibi davranabilir. Kaybetme korkusunu görüp bunu su istimal etmeyen ya da partnerine karşı saygısını-hayranlığını kaybetmeyen kişi sayısı az diyebiliriz.

Zihninizde sürekli "ya şunu yaparsam barışırız" gibi ihtimalleri düşünmek yerine, gerçeklikten ve mevcut durumdan gidin. Gerçekçi olun ve duygusal tepkilerinizi kontrol altında tutun lütfen. İlişki içindeyken veya ayrıldıktan sonra kendinize odaklanmak önemlidir. Kendi duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarınızı tanıyın ve onlara öncelik verin olur mu?

Kendi değerinizi ilişkinizin veya ayrılığınızın üzerinden belirlemek yerine, kendi değerinizi bağımsız olarak görmeye çalışın. Kendinizi sevdiğiniz ve kendi içsel gücünüzü keşfettiğiniz zaman, muhataplarınız hal dilinizden bu sınırları anlayacaktır. :)

Sağlıklı ve karşılıklı değer gördüğünüz bir ilişki diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...