Romantik İlişkiler

İlişkimin uzaktan devam edecek olması endişelendiriyor

Gizli Kullanıcı26 Mayıs 2024 23:38

Çok güzel giden bir ilişkim var ama sevgilim yazın çalışmaya gidecek Hani korkuyorum uzaklık bizim için sorun olur mu ama çalışacak orda bunu da biliyorum ona güveniyorum da fakat yine de aklıma başka şeyler geliyor hani başka kızlar ortam vs çok az süre bile olması tedirgin ediyor yani özgüveni yüksek biriyim ama sanırım fazla sevgi ve kaybetme korkusu yaşıyorum bu sürenin sağlıklı geçmesi için ne yapabilirim???

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam danışan, sizi mutlu eden bir ilişkiye sahip olduğunuzu duymak mutlu etti. Devamının sağlıkla ve güvenle gelmesi için neler yapabiliriz diye bakalım şimdi birlikte olur mu?

Öncelikle dikkatimi çeken konu şu; kaybetme korkusunu sadece sevgilinize karşı mı yaşıyorsunuz? Paylaştıklarınız bende şöyle bir izlenim bıraktı; sanki ne zaman gerçekten mutlu olduğunuz ve tam da istediğiniz bir güzelliğe kavuşsanız benzer korkuları yaşama potansiyeliniz varmış gibi.

Tabi ki spesifik olarak ilişkinize dair kaygılarınıza odaklanacağız. Bununla birlikte uzun vadede huzurla, bir şeylerin tadını çıkararak mutlu olabilmeniz için genel kaybetme korkunuzu da kökünden çözmek adına profesyonel destek almanızı öneriyorum.

Kaybetme korkusu doğal bir duygudur ve şefkatle kabul edilmesi gereken bir durumdur. Bu duyguyu inkar etmek yerine, onunla yüzleşin ve kendinize neden bu korkuyu hissettiğinizi sorun.

Hayatınıza özel birini alınca kendinizi arka plana atıp onu merkeze mi alıyorsunuz? Birine duygu ve düşüncede fazlaca alan tanımak da kaybetme korkusunu tetikler. Çünkü artık ondan gelen ya da ona dair konulara endeksli bir şekilde mutlu, tamam ya da güvende hissetmeye başlarız.

İlişkinizde bağımsız olmaya ve kendi kişisel kimliğinizi korumaya önem verin. Kendi hedeflerinize, hobilerinize ve arkadaşlarınıza zaman ayırarak, ilişki dışında da mutlu olabileceğinizi hatırlayın.

Geçmişte yaşanan olumsuz deneyimler veya gelecek kaygıları, kaybetme korkusunu artırabilir. Ancak şu anda bulunduğunuz anı yaşamaya odaklanarak, korkularınızı azaltabilirsiniz.

Şüphe duydukça kişideki stres ve kaygı seviyesi artar. Uzakta olan partnere dair olumsuz ihtimaller kafanızın içinde dönüp durdukça kendi hayatınıza da odaklanmakta güçlük yaşarsınız. Kendinizi şüphe ve olumsuz senaryolardan korumak adına daha net ifade etmeyi ve güveni daha açık talep etmeyi öğrenin lütfen.

İlişkinizdeki iletişimi ve bağlılığı güçlendirmek için çaba gösterin. Açık iletişim kurun, birbirinizi anlamaya çalışın ve birlikte geçirdiğiniz zamanı değerli kılın.

Olumsuz düşünceler yerine, olumlu düşünmeye odaklanın. Kendinize güvenin ve ilişkinizin sağlam olduğuna inanın. Ayrıca, kandırılma psikolojisine kapılmak yerine her gerçeğin mutlaka ortaya çıkacağına dikkatinizi verebilirsiniz. Bu açıdan kendinizi güçlü ve güvende hissetmeye başladığınızda uzaktaki birinin ne yaptığını öğrenmeye fazlaca zihinsel mesai yapmanıza erek kalmayacak.

Mental gücünüz size hayatınızı yapılandırırken o kadar gerekli olacak ki; başka birinin sizin için güvenilir olup olmadığını anlama veya hayatınızda onu tutma kaygısıyla bu kadar tasarruf edemezsiniz. Size güven vermek konusunda karşı tarafla sorumluluğu adil şekilde paylaşmalısınız :)

Sahip olduğunuz için kaygıyla değil hep teşekkürle yaşadığınız ilişki diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...


Cevaplanmış benzer sorular