Romantik İlişkiler

İlişkiyi mi partneri mi iyileştirmek

Gizli Kullanıcı18 Mayıs 2024 06:25

Merhabalar, 7 aydır bir ilişki içindeyiz partnerim duyguları uçlarda yaşayan biri hayatında bir tek beni değerli görüp ailesiyle arkadaşlarıyla arasını açtı tek sen değerlisinin önceliğinin ben olduğumu söylüyor bu da bana yanlış geliyor bir arkadaşımla konuştuğum da kapatmam için ısrar ediyor benimle konuşmak için.

Aşırı ilgi bağımlısı ilgi görebilmek için zarar verir hap içer ortadan kaybolur ve bunlala da tehdit eder istediği olmadığı zaman ya bu olsun ya da (ben şimdi gidicem dışarı ,bulamazsınız geç gelirim gelmem belli olmaz.) gibi cümleler.

Ama bunlar yaşanmıyorken herhangi bir sorun yoksa mükemmel bir ilişki birbirimizi dinlediğimiz sohbetler edebildiğimiz gezebildiğimiz ortak şeyleri yapmayı seviyoruz el üstünde tutulduğum bir ilişki .

Kafam aşırı karışık eğer partnerime destek olur ve düzelmesi için yardım edersem ilişkimiz güzelleşir mi yoksa bazı şeyler değişmiyecek mi. Teşekkürler 💗

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Partnerinizin ilişkinin iyileştirip iyileştirmeyeceğine dair bir şey söylemek çok zor, her ilişkinin dinamiği, ilerleyişi ve yapısı farklıdır. Bu durumda iyileşir veya iyileşmez demek yerine şuradan bakmak istiyorum. Duyguları uçta yaşadığı için bugün ilgiyi size verdiği için uca ailesini itti, bu çok zor bir durum çünkü bir gün ilginiz işinize, okulunuza veya ailenize kaydığında bu sefer sizi ilgisizlik ile suçlayıp sizi uca itme ihtimali var. Uçtan uca geçişler vardır, bugün uçtasınız yarın öbür uçta. Burada sınırları koruyor olmanız kıymetli olacaktır. Bu sınırlar neler olabilir, arkadaşlarınız ile konuşuyor olmak veya ailenizle telefonda konuşuyor olmak sizin sınırlarınız mıdır? Kırmızı çizginiz nedir bir ilişkide, olmazsa olmazınız? Burada sanki sınırlar yok. Siz varsınız, bir de o ve onun istekleri. Sizin düşünceleriniz nerede? Ortak şeyleriniz olması da bir yandan da kıymetli. Bu sebeple, bu kısımdaki endişeleriniz buraya yazacak kadar kuvvetlenmiş. Bu durumda, onunla paylaşıyor olmak duygularınızı konuşuyor olmak önemli olacakır. Çünkü konuşulmayan bir şey üzerine çalışmak, tahminler yürütmek sizi uyutmaz, yorar. Her şey olabilir.


Burada dikkat edilmesi gereken yer; dediğim gibi sizin sınırlarınız, bu ilişkide beklentileriniz ve partnerinizin sağlığı konusu. Uçların gidiş geliş kısımları önemli olduğu gibi sizin de buradaki gelgitlerde nasıl olduğunuz önemli. Bu gelgitler size nasıl geliyor, bedeninizde bir hareketlenme var mı? Bu gelgit kısmında siz neler düşünüyorsunuz? Bu süreci yönetmek nasıl geliyor size? Sınırlarınız ne durumda, sizin sınırlarınız ihlal edilebilir mi geçişken mi? İhlal edildiğindeki tepkiniz nedir? Bir ilişkideki beklentileriniz açıkça konuşulabiliyor mu? Önce buralara odaklanıyor olmak çok önemli. Sonrasında ilişki iyileştirir mi, iyileştirmez mi bakmak lazım. Fakat şunu söyleyebilirim; sağlıklı ilişki iyileştirir. Sağlıksız ise insanı canından edebilir.


Sağlıklı günler dilerim.


Psk. Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular