Psikoloji

İnsan neden kendini bir boşlukta hisseder

Gizli Kullanıcı31 Mayıs 2024 21:46

Ben bazen sürekli kendimi bir boşlukta hissediyorum ve kendimi öldürmek istiyorum bazen zarar veriyorum bunu ailemle her konuşmayı denediğimde olumsuz yanıt aldım ama biliyorum ki iyi değilim bundan nasıl kurtulurum ve gerçekten ben artık bunu ne kadar yapmak istemesemde gene oluyo sizce nedeni ne

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, bu duyguları deneyimlemek çok yalnız ve çaresiz hissettirebilir. Kendini bir boşlukta hissetmek ve kendine zarar verme düşünceleri, genellikle derin duygusal sıkıntıların veya ruh sağlığı sorunlarının bir belirtisi olabilir. Bu tür duyguların altında yatan nedenleri anlamak ve bu durumla başa çıkmak için profesyonel yardım almak önemli.

Bir psikolog veya psikiyatristle konuşmak, duygularını anlaman ve daha sağlıklı bir zihinsel durum için çalışmak açısından çok yararlı olacaktır. Profesyonel biri seni dinleyebilir, anlayabilir ve uygun destek ve tedaviyi sağlayabilir.

Destek gruplarına katıldın mı hiç? Bu tür duyguları yaşayan diğer insanlarla etkileşimde bulunmak, duygularını paylaşmak ve destek almak yardımcı olabilir. Bu gruplar, birlikte paylaşılan deneyimler ve destekle birbirinize güç verebilirsiniz.

Sağlıklı alışkanlık edinme konusunda ne düzeydesin? Düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek ve yeterli uyku almak ruh sağlığını olumlu yönde etkileyebilir.

Kendine zarar verici düşünceler yerine olumlu düşünmeyi teşvik etmeye çalış lütfen. Kendine iyi bakmanın ve kendini sevmenin önemini unutma.

Risk içeren koşullardan kendini tedbir alarak korumalısın. Kendine zarar verebileceğin ortamlardan uzak dur olur mu? Zarar verici davranışları tetikleyebilecek unsurlardan kaçınmaya çalış.

Bu duyguların altında yatan nedenler, genellikle karmaşıktır ve uzman bir göz tarafından değerlendirilmelidir. Ancak, yardım aramak ve bu duygularla yüzleşmek, daha iyi bir zihinsel sağlık ve refah için önemli bir adımdır. Kendine zarar verme düşünceleri normal değildir ve ciddiye alınmalıdır. 

Şuan kendini kaybolmuş gibi hissedebilirsin. Bir çok danışanımın geçmişte böyle hissettiği dönemlerinde yanındaydım, sonra onların hayata ne kadar güzel tutunduğuna şahit oldum. Öyle ki; artık başkalarına yansıtacak derecede yaşama sevincine sahipler. Sen de gereken desteği almakla birlikte umudunu da koru olur mu?

İyi ki yaşıyorum dediğin bir ömür diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...