insan psikolojik destek almadan kendi çabalarıyla düzelebilir mi

Gizli Kullanıcı15 Mayıs 2024 20:46

psikolojik olarak iyi degilim kendimi toparlamak istiyorum ama nerden başlicagimi nasil başlicagimi bilmiyorum artık bir şeyleri düzeltmeme gerektiğinin farkındayım ama psikolojik destek almak istemiyorum kendi çabalarımla iyileşebilir miyim bunu öğrenmek istiyorum ve ne yapmam gerekiyor

  • Cevaplandı

Merhaba,


Öncelikle psikolojik olarak iyi hissetmemenizin altında yatan nedeni düşünmenizi rica ediyorum? Akademik kaygılar, sosyal hayat, aile sorunları veya romantik ilişkiler gibi? Bunlardan hangileri sizin kontrolünüzde hangileri kontrolünüzün dışında. Kontrolünüzde olan durumlar ve stres faktörleri için için kendi duygu ve düşüncelerinizi anlayabilir, sorunlarla baş etmek için adım atabilir ve aşağıdaki maddelerden kendinize yakın bulduğunuzu kullanabilirsiniz. Kontrolünüz dışındakiler için ise; elinizden gelecek bir şey olmadığı kabullenmeniz ve akışa bırakmanız sizin daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Öncelikle kendi davranışlarınızın, duygularınızın ve düşüncelerinizin sorumluluğunu almalısınız. Bunları her şekilde ve sonucu ne olursa olsun kabullenmelisiniz. Ortaya çıkacak olumsuzluklara takılı kalıp endişelenmek yerine elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın. Bu sayede, geçmişten ders alabilir ve deneyimlerinizi sizi daha üretken kılması için kullanabilirsiniz. Kendinize uzun ve kısa vadeli hedefler belirleyebilirsiniz. Örneğin, 4 ayda İngilizce seviyenizi C1 düzeyine çıkarmak, yazın farklı bir şehre tatile gitmek veya bir enstrüman çalmak gibi. Azimli bir şekilde hedeflerinize ulaşmak için çaba gösterebilirsiniz.

Günlük olarak rutinlerinizi ve günlük işlerinizi düşünebilirsiniz. Gün içinde neler yapıyorsunuz ve en çok sizi yoran ve yapmaktan keyif aldığınız şeylerin neler olduğunu düşünün. Keyif aldığınız aktivitelerin süresini ve miktarını artırabilirsiniz. Eğer keyif aldığınız herhangi bir aktivite yoksa gün içerisine size iyi gelecek basit egzersizler ekleyebilir, meditasyon yapabilir, sevdiklerinizle sohbet saati planlayabilir veya dizi keyfi yapabilirsiniz. Muhakkak günlük olarak sizi iyi hissettiren şeyleri yapmaya özen gösterin. Bu etkinlikler sizin ruhsal ve duygusal sağlığınızı destekleyerek daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir. Eğer keyif aldığınız aktiviteleri bilmiyorsanız, ilgi alanlarınızı keşfedin. Neleri seviyorsunuz, neleri iyi yapıyorsunuz, güçlü yönleriniz neler ve herhangi bir yeteneğiniz var mı? Bunları detaylı bir şekilde düşünebilir ve hangi alanda ilerlemek isteyeceğinize karar verebilirsiniz. Yetenekli ve ilgili olduğunuz alanlarda vakit geçirmeniz sizi daha etkili, yeterli ve iyi hissettirecektir.

Yeni sosyal gruplara dahil olabilir ve arkadaş çevrenizi genişletebilirsiniz. Ayrıca, yeni fırsatlar bulabilir ve bunları değerlendirerek hayattan keyif alabilirsiniz.

Başkalarının sizi eleştirmesi ve sizin hakkınızda olumsuz konuşması veya başkalarıyla kendinizi kıyaslamanız kendinizi kötü hissetmenize neden olabilir. Bu nedenle, herkesin birbirinden farklı olduğunun farkında olmalı, başkalarını kıyaslayarak yaşamaktan kaçınmalı ve kendi değerlerinizle tutarlı bir şekilde yaşamalısınız. Başarı tanımını kendi kelimelerinizle yapmalı ve odağınızı buna vermelisiniz.

Kendinizi iyi hissetmediğiniz sürecin uzaması veya olumsuz davranışların ortaya çıkması gibi durumlarda profesyonel anlamda psikolojik destek almayı unutmayınız.


Sevgilerle,


Uzm. Psk. Ayşegül ERİM 

Cevaplanmış benzer sorular