İnsanlar yüzünden kendimi suçluyorum ne yapmalıyım?

Gizli Kullanıcı14 Mayıs 2024 19:41

Nedense ailem dışındaki tüm insanlar hep kötülüğümü istiyorlarmış gibi hissediyorum. gerçekten yakın olduğum bir kişi bile yok. kalbimdeki sevgi ve ilgiyi onlara verdiğim zaman hep karşılıksız kalıyorum. yeri geldiği zaman kendilerini eğlendirmek için beni zorbaladıkları oluyor. gitgide insan ilişkilerinden soğudum desem yeridir. bir insan bile şu ana kadar beni ne gerçekten sevdi ne de samimi gördü. kendimi de bunlardan dolayı suçluyorum. ne yapmalıyım?

  • Cevaplandı

Merhaba,

Daha önce insanlar tarafından kırılmış veya dışlanmış olmanız size kendi değerinizi sorgulatabilir. Bu sorgulayıcı düşünceler sizi ilişkilerinizde hep tetikte olmanıza, güvensiz hissetmenize ve kendinize olan saygınızın düşmesine neden olabilir. Kendinizi yetersiz gördüğünüz durumda insanların sizi sevmediğini veya terk edeceğini düşünmeniz olasıdır.

İlişkilerinizde sürekli olarak kaygılı olmak, ‘’zaten sevilmiyorum’’ ya da ‘’verdiğim değeri göremiyorum’’ gibi düşüncelere sahip olmak, insanlarla olan ilişkinizi etkileyecek ve ortada böyle bir durum yoksa bile bunun gerçekleşmesine neden olacaktır. Sonuçta korkularınız ve endişeleriniz gerçekleşecektir.

Arkadaşlık ilişkilerinizde bu hislerinizin önüne geçmek için:

Duygularınızı ve düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Aranızdaki ilişkiyi geliştirmek ve bağlarınızı güçlendirmek için birlikte aktiviteler yapabilirsiniz. Eğer karşınızda sizi dinlemeyen ve duygularınızı önemsemeyen biri varsa bu durumda boşuna nefesinizi tüketmek yerine arkadaşlığınızı saygılı bir şekilde sonlandırabilirsiniz ve bulunduğunuz ortamı değiştirebilirsiniz.

Sosyalleşmek ve yeni arkadaşlık ilişkileri kurmak için ilgi alanlarınızı keşfedebilir, güçlü yönlerinizi belirleyebilir ve bu doğrultuda aktivite alanları seçebilirsiniz. Örneğin, kurslara katılabilir, ücretsiz etkinliklere dahil olabilir veya bir kitap kulübüne üye olabilirsiniz. Kendi ilgi alanlarınız ve güçlü yönleriniz doğrultusunda sosyalleşmeniz, sizin sosyal ortamlarda daha iyi ve yeterli hissetmenizi sağlayabilir.

Arkadaş ortamlarında dikkatinizi sürekli olarak endişelerinize ve düşüncelerine yöneltmek yerine o anın tadını çıkarmaya çalışın. Unutmayın sürekli olarak ortam değiştireceksiniz ve hayatınıza yeni insanlar girecek. Belki de bir gün şu an etkileşim içinde olduğunuz insanlarla hiç görüşmeyeceksiniz bile.

Sizin bunu düşünmenize neden olan şeyler kendi düşünceleriniz ve deneyimleriniz mi yoksa arkadaşlarınızın davranışlarını mı? Eğer kendi düşünceleriniz ise bu düşüncelere neden şeyleri belirleyebilir ve sıralayabilirsiniz. Bu sırada, geçmiş deneyimlerinizi düşünebilirsiniz. Bir şeyi defalarca kez yaşamayacağımızı ve karşılaştığımız herkesin aynı davranışlara sahip olmadığını hatırlayın. Eğer arkadaşlarınızın davranışları sizin bu düşüncelerinizi ve hislerinizi besliyorsa, kendinizi rahat hissetmediğiniz bir ortamda bulunmak zorunda olmadığınızı düşünün.

Kalbinizdeki sevgi ve ilgiyi doğru arkadaşlıklar için koruyabilirsiniz. Düşünceleriniz ve hissettikleriniz için kendinizi suçlamayın, gerçek arkadaşlarınız hala karşınıza çıkmamış olabilir.

Maalesef akran zorbalığı çok fazla yaşanan bir durum, bu yaşadıklarınızı okul psikolojik danışmanları ile paylaşabilir ve onlardan destek alabilirsiniz.

Sevgilerle,

Uzm. Psk. Ayşegül ERİM 

Cevaplanmış benzer sorular