Sosyal Hayat

İnsanlara hayır diyemiyorum

Gizli Kullanıcı9 Temmuz 2024 17:54

Bazı durumlarda karşımdakini kırarım düşüncesi oluyor ve hayır diyip reddetip net bir tavır ortaya koyamıyorum. her şeyi kibar bir şekilde halletmeye çalışıyorum ve karşımdaki insan iyi niyetimi suistimal ediyor. Bunun farkına vardığımda iş işten geçmiş oluyor tabi ki. İyi niyetimin kullanılması hoşuma gitmiyor ama elimde değil, karşımdaki insan ya kırılırsa ya beklemediğim bir tepki verirse ve ben cevap veremezsem ne yapacağımı ve nasıl bir yol izleyeceğimi bilemiyorum.

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba sevgili danışan ;


Hayır diyememenizden kaynaklı olarak iyi niyetinizin suistimal edildiğinde ne hissettiğinizi anlayabiliyorum. Bunun farkındalığına varmak ve çözüm için yol aramanızdan dolayı kendinize teşekkür etmenizi isterim. Çoğu insan hayır diyememe durumunu bir problem olarak görmüyor ve farkında olmadan kendi benliğinden , kendi isteklerinden veya düşüncelerinden uzaklaşabiliyor. Bu durum hemen hemen hepimizin zaman zaman başına gelmiştir. Fakat bunun sürekliliğinin sağlanması ve kontrol dışında gelişmesi tabiki zor ve mental sorunlar çıkarabilmektedir. En azından farkına vararak buraya bu soruyu sormuşsunuz , harika bir adım! :)


Hayır diyememenin insanları mutlu etme çabası , eğer hayır derse arkadaşını eşini ailesini üzme düşüncesi , kaybetmek istememe , istenilen şeyi yapmazsa onaylanmama veya istenmeme düşüncesi veya özgüven eksikliği gibi başlıca sebepleri vardır. Öncelikle kendi değerinizin farkına varmalı ve bu hayatta kendiniz için var olduğunuzu , başkalarına sürekli evet diyerek istemediğiniz şeyleri yaparak onaylanmayacağınızı hatırlatmak isterim. Kendinize şu soruları sorabilirsiniz. Evet demezsem neyi kaybederim? Beni mecbur hissettiren şeyleri İlgi, sevgi, dikkate alınmak, fark edilmek için mi evet diyorum? Eğer cevap evet ise bu bir eksikliktir .Karşılanmamış ihtiyaçlarımı böyle mi gidermeye çalışarak kendime haksızlık ediyorum? . Mecbur hissettiğiniz şeyleri bir başka yoldan karşılamayı deneyin. Kendinize verin enerjinizi , sahip olamadıklarınızı. kendi isteklerinizi önemseyin.


Birisi bir şey istediğinde hayır diyemeseniz bile farklı yoldan demeye başlayabilirsiniz , istemediğinizi yaparsanız ne hissedeceğinizi belirtebilir ve sınır çizebilirsiniz. Odak noktanızı böyle anlarda sadece kendinize ve o an ki hislerinize yönelterek reddetmeyi deneyebilirsiniz. Hayır demek sizden hiçbir şey eksiltmeyecektir , eğer hayır dediğiniz için çevrenizden uzaklaşacak kişiler varsa doğru olan kararı vermişsinizdir bile :)

alinti

Tesekkur ederim göstermiş olduğunuz yöntemi denemeye çalışacağım umarım güzel sonuçlar olur💗💓💖

Cevaplanmış benzer sorular