İsteksizlik ve kaygılı olma hali

Gizli Kullanıcı12 Mayıs 2024 18:01

Sürekli kaygılı ve isteksizim. Hiç bişey yapmak istemiyorum. İşlerimi yapamıyorum, banyo yapmak bile istemiyorum. Sürekli endişe var. Banyoya gircem, ya zil çalarsa, elektrik giderse diye düşünüyorum giremiyorum. Kaygı mı? Doktora gittim fu*ls*ac yazdı. Bu ilaç bana iyi gelir mi? Ne için kullanılır?

  • Cevaplandı

Merhaba, devamlı endişe etmek ve kaygılı olmak yaşam kalitesini olumsuz etkiler.

Anksiyetenin sebebi tam bilinmemekle birlikte stres ve travma sonrası durumlarda beliren ya da nedensiz bir biçimde de görülebilen bir hastalıktır.

Yoğun terleme, titreme, yorgun hissetme, odaklanma problemi, solunumun hızlı olması, uyku bozuklukları, kalp atışlarında yükselme, nefes daralması, baş dönmesi, mide bulantısı, ağızda kuruluk ve kaslara krampların girmesiyle kendini belli edebilir.

Sürekli kaygılı hissediyorsanız gün içerisinde 10-15 dakikalık yürüyüşler yapmak ya da 45 dakikalık antrenman gerçekleştirmek, açık havada zaman geçirmek, bahçe işleri ile uğraşmak, meditasyon ve yoga gibi yöntemlerden yararlanmak, her gün 7-8 saat aralığında aynı saatlerde uyumaya özen göstermek, günlük tutarak sizi neyin kaygılandırdığını anlayıp fark ettikten sonra durumu yönetmek faydalı olabilir.

Psikiyatristin uyguladığı tedavi kişiye özel olmakla birlikte, ilaç tedavisi psikiyatrist tarafından takip edilmesi ve karar verilmesi gereken bir durumdur. Sevgiler.

Cevaplanmış benzer sorular