Psikoloji

Kadınlar Neden Love Bombing Yapıyor?

Gizli Kullanıcı28 Haziran 2024 23:16
Anlayamadığım bir konu bu. Az önce sitenizde bir love bombing hakkında bir yazı okudum o sayede soru sorabildiğimi keşfettim. Tamam sevdiklerini söylüyorlar ama bunu neden bizi manipüle ederek yapıyorlar? Bir psikoloğun gözünden love bombingi neden yaptıklarını öğrenmeyi çok isterim. Şimdiden teşekkür ederim.
  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Sevgili danışan, 


Love bombing olarak tanımladığımız çok sevdiğimizi söylemekten ziyade partnerimizi manipüle ederek çok sevdiğimize inandırmaktır. Çok sevdiğini söyleyen ve gösteren davranışlar sergiliyor gibi görünse de aslında suçlayıcı, eleştirel, şüpheci bir şekilde yaklaşarak duygusal olarak manipüle edilmektir. 


Duygusal manipülasyon her zaman bilinçli bir şekilde yapılmaz. Çoğu zaman love bombing yapan partner ilişki içerisindeki ipleri eline almak yani kontrolü sağlamak ister. İlişkide söz sahibi olan yöneten partner, ilişki içerisindeki sınırları ortadan kaldırarak her ne yaparsa yapsın ayrılığı zorlaştırmayı amaçlar. 


Love bombing yapıldığını gösteren işaretler;

•Geleceğe yönelik aşırı plan yapmak, konuşmak.

•Kendi hakkında hassas önemli konuları paylaşarak partnerini özel hissettirmek.

•Aşırı iletişim halinde olma ve yerli yersiz iltifatlar etme

•Partnerlerinizle paylaştığınız ortak alanların aşırıya kaçması -arkadaş ortamları bir olması gibi- 

•Sıklaşan hediyeler


Partnerler love bombingi uygulayarak ilişkinin tek yönlü akmasını, sınırları yok ederek ayrılık fikrinden uzaklaştırmayı isterler. 


Partnerlerin ilişkilerinde love bombing anlayışının olması ebeveynleriyle kurduğu ilişki, bağlanma stilinden kaynaklı olabilir. Kişiler ebeveynleriyle kaygılı bağlanmış olabilir. Çocukluk döneminde ebeveyniyle kaygılı bağlanan kişi yetişkinlikte özellikle romantik ilişkilerinde benzer izler görebilir. Ebeveynleri tarafından tutarsız davranışlarıyla karşılaşmış olabilir, bir anda aşırı ilgi gösterip aşırı ilgisiz bırakılan bir kaygılı bağlanma yaşanmış olabilir. Bu sebeple yetişkinlik döneminde de tutarsız davranışlarıyla önce aşırı ilgi göstererek çok sevdiğini sözlerle hediyelerle oluşturur. Sonrasında davranışları tutarsız olduğundan aşırı ilgisiz hale bürünebilir. 


Umarım sorunuza cevap bulabilmişsinizdir.


Sevgiler. 


Klinik Psikolog Pınar Özdemir.

Cevaplanmış benzer sorular