• Anasayfa
  • Sorular
  • Kalabalık ortamlarda yaptığım şeyi unutuyorum bunun sebebi nedir?
Psikoloji

Kalabalık ortamlarda yaptığım şeyi unutuyorum bunun sebebi nedir?

lolbemelis24 Mayıs 2024 18:58

Merhaba 19 yaşındayım kalabalık ortamlarda toplu taşıma araçlarında gerçeklikten kopuyor gibi oluyorum sadece kalabalık ortamlarda oluyor bu baş dönmesi ve bindiğimi idrak edemiyorum bir de bazen bir noktaya dalıyorum ama daldığımı geç fark ediyorum bunun sebebi nedir dengemi kaybedip düşecek gibi oluyorum ne yapabilirim bana yardımcı olun lütfen..

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba, kalabalık ortamlarda baş dönmesi ve gerçeklikten kopma sizde kaygı yaratıyor.

Bu iki belirti sizin bazı durumlarda kaygılanma durumunuzun oldukça yoğun olduğunu gösterir.

Aşırı stres sizde derin kaygı hissi yaratıyor olabilir.

Gerçeklikten kopma hissinize rüyada gibi olma hissi de eşlik edebilir.

Gerçeklikten kopma genellikle yoğun duygusal durumlarda ortaya çıkar.

Kişinin sürekli kaygı yaşaması onda sıkıntı yaratır ve kişi akranlarına göre duygusal ve fiziksel açıdan daha zayıf hissedebilir.

Ayrıca içinizde yaşayıp dışarıya yansıtmadığınız yani baskıladığınız öfke, nefret, suçluluk gibi duyguları da deneyimliyor olabilirsiniz.

Sizde rahatsızlık oluşturan olumsuz duyguları yazıya dökebilir, bu duygular hakkında günlük tutabilir ya da sevdiğiniz ve güvendiğiniz kişilerle paylaşabilirsiniz.

Bunlarla birlikte “Tıbbi ya da başka psikiyatrik sorunlarınız var mı? Ya da düzenli kullandığınız herhangi bir ilaç var mı?” sorularını dikkate almak ve bu çerçevede yaşadığınız durumu ele almak gerekir.

Kaygınızı yönetmek adına doğa sporları, günlük tutmak, yeni hobiler edinmek, sevdiğiniz ve güvendiğiniz arkadaşınızla bir kahve içmek, uzun zamandır katılmayı hayal ettiğiniz bir etkinliğe katılmak gibi sizde olumlu duygular yaratacak davranışları gerçekleştirebilirsiniz.

Yaşadığınız kaygı dolu durum sizde tahammülsüzlük ve belirsizlik yaratıp sizi endişeye sürüklüyorsa bir psikologdan destek almak yerinde ve faydalı olacaktır.

Sevgiler.

Psk. Sinem Temel