Karşı cinse karşı Özgüvenimi düşük buluyorum

Gizli Kullanıcı24 Nisan 2024 15:29

Merhaba 29 yaşında bekar bir kadınım, bir çok kişisel gelişim eğitimi aldım , farklı uzmanlardann çok kaliteli koçluklar aldım , işimde iyi bir statüm mevcut ve iş yerinde oldukça otoriter, sosyal ve ikili ilişkileri iyi olan bir kadınım

ancak gel gelelim karşı cinsle olan tüm görüşmelerimde flörtleşmelerimde , inanılmaz derecede kendimi rahatsız , eksik, özgüvensiz hissediyorum, erkeklerin beni beğenmeyeceğini, çekici bulmayacaklarını düşünüp duruyorum, ve genellikle 2.3 . Görüşmeye geçemiyoruz, çünkü ben aşırı çekingen ve suskun davranıyorum,

bununla nasıl baş etmeliiyim ?

  • Cevaplandı

Merhaba, öz güven kişinin kendine güvenme duygusudur. Kişinin yetenekleri, değerleri ve potansiyeli hakkında duyduğu güven ve inançtır. Genellikle çocukluk ve gençlik döneminde başlayıp, yaşam boyu şekil alabilir.

Öz güven sevilebilir olma ve yeterli olma duygusuyla iki merkezlidir.

Kişiliği oluşturan kavramlardan biri olup, kişinin kendisini değerlendirmesi konusunda öznel bir olgudur.

Öz güven eksikliği kişinin kendisine olan inancının düşük olduğu ve kendi değerini yetersiz gördüğü bir durumdur.

Bu kişiler genellikle kendi düşünceleri, görünüşleri, yetenekleri ve davranışları hakkında kendilerine karşılık olumsuz düşüncelere sahip olmaya eğilimlidirler.

Öz güven eksikliği genetik boyutlu olabileceği gibi çevresel etkenlerle de belirtilebilir.

Yeterince fiziksel egzersiz yapmamak, düzensiz ve yetersiz uyku, aşırı stres dolu bir yaşam, dengeli ve sağlıklı beslenmemek gibi durumlar kişinin benlik saygısını ve öz güvenini azaltmaktadır.

Geçmişte yaşanan aşağılanma, başarısızlık veya olumsuz deneyimler kişinin öz güvenini azaltabilir. Bu tür deneyimlerle kişi kendi yetenekleri ve değerine dair olumsuz düşünceler geliştirebilir.

Aynı zamanda kişi kendisini sürekli başkalarıyla kıyaslıyorsa bu durumda da öz güven eksikliği görülebilir. Ve böylece kişi kendisini yetersiz hisseder ve öz güvenini kaybeder.

Öz güveninizi geliştirmek için kendinizi ve çevrenizi farklı açılardan görmeyi deneyebilirsiniz. Sürekli belirli bir açıdan baktığınızda kendinizde ve çevrenizde görmediğiniz önemli şeyler olabilir.

Kendinizi ve çevrenizi etiketlemekten uzak durmak da yaşamın bir dinamiği olduğunu ve değişimin kaçınılmaz olduğu gerçeğini size tekrardan hatırlatabilir.

Bazı zamanlar makul riskler alarak hedeflediğiniz noktaya varabilirsiniz. Fakat sürekli risk almak kazanımları tehlikeye atacağından benlik değerini düşürebilir.

Yeteneklerinizi keşfederek ve güçlü yanlarınızın farkında olarak onları geliştirebilirsiniz.

Herkesin güçlü ve zayıf noktaları vardır.

Gerçekçi iyimserlik güzeldir ama temkinli kötümserlik de sizi kötü şartlara hazırlar ve tehlikelerden korur. Ailenize, arkadaşlarınıza ve çevrenizdekilere fırsat vererek görmediğiniz kör noktalarınızı onların görmesini sağlayabilirsiniz.

Kendinizi sürekli olarak başkalarıyla karşılaştırmaktan kaçının. Herkesin farklı yetenekleri, deneyimleri ve yolları vardır. Kendinizi geliştirmeye ve ilerlemenize odaklanın.

Kişisel bakımı ihmal etmemek, giyime dikkat etmek ve iyi giyinmek, kendinize zaman ayırmak, kendinize olan saygınızı ve güveninizi artırabilir.

Ufak adımlarla ilerlemek, büyük hedeflere ulaşmak için küçük adımlar atmak başarı hissiyatını artırabilir. Her küçük başarı öz güveninizi güçlendirecektir.

Yeni beceriler öğrenmek veya ilgi duyduğunuz konuları keşfetmek, kendinize olan güveninizi artırabilir.

Başkalarına yeteneklerinizi göstermek öz güveninizi destekler. Sevgiler.

Cevaplanmış benzer sorular