• Anasayfa
  • Sorular
  • Karşı cinsle herhangi bir iletişim kurmakta çok zorlanıyorum
İletişim

Karşı cinsle herhangi bir iletişim kurmakta çok zorlanıyorum

Gizli Kullanıcı30 Mayıs 2024 20:04

20 yaşındayım bir kaç flört dışında bir ilişkim olmadı. Son beş altı yıldır karşı cinsle normal bir iletişim kurmak bile benim için zor bir hal haline geldi. Sevgili olmak benim için çok zor geliyor. Biri benden hoşlanırsa ve ben de boş değilsem garip bir strese giriyorum ve kaçmaya çalışıyorum. Özgüven problemlerimde var. Ve bunlar tam tersiyken böyle bir hal almaya başladı. Aslında gayet özgüvenli ve atılgan bir insandim. Tam tersi bir durum oldu ve artık canım sıkmaya başladı bu durum. Ortaokulda reddedilmiştir ama bununla bir ilgisi var mı kestiremiyorum. Sevilmeyi hak etmiyor musun gibi geliyor ama karşı cinsin bana sevildiğimi hissettirmesine bile olanak sağlanıyorum.İliski yaşamak çok korkutuyor beni. Artık kendimi daha iyi hissetmek, sevmek ve karşı cinsinde karşı cins değil de bir insanmış gibi iletişim kurmak istiyorum. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Son dönemlerde olan romantik ilişkilerde kaçınma ve özgüven probleminden bahsediyorsunuz. Bu durum sizin son dönemlerde yaşadığınız zorlu bir durum veya anksiyeteniz ile ilişkili olabilir. Ortaokuldaki reddedilme sürecinizden sonra mı bu sorunu yaşamaya başladınız? Bu sorunu tanımlayabilseniz nasıl tanımlardınız? Sizin için şu an reddediliyor olmak ne demek? Bir ilişkide seviliyor olmak ne demek? Sizin sevilmek ve sevilmeye layık olmak ile ilgili düşünceleriniz neler? Sevgili olmak zor gelse de iletişimde olmak istediğinizi ifade ediyorsunuz. Kendinizi daha rahat hissetmek için önce sizi rahatlatan şeyleri bulmalısınız. Siz streslenince, üzülünce, hayal kırıklığına uğrayınca neler yapıyorsunuz? Ne sizi rahatlatır? Sonrasında zorlandınız anlarda bunları yaparak sağlıklı bir baş etme mekanizması geliştirmeye çalışabilirsiniz.


Normal bir karşı cins iletişimi kurmanın zorluğu kaygınız ile ilgili olabileceğini düşünüyorum. Kaygı düzeyiniz nasıl? Gün içinde kendinizi 10 üzerinden kaç kaygılı hissediyorsunuz bu konuda? Kaygılandığınız, endişelendiğiniz konular neler? Zorlandığınız konular neler? Bunlar ile baş etmek için neler yapıyorsunuz? Örnek veriyorum; karşı cins ile iletişimde olmakta zorlanıyorsunuz ama sizden hoşlanıyor, sizin de gönlünüz var. Bu durumda özgüveninizi puanlasanız 10 üzerinden kaç verirsiniz? Siz böyle bir durumda nasıl davranıyorsunuz? Kaçınıyorsanız direkt hoşlandığınız kişi ile iletişim kurarak ilerlemek sizi ilk zamanlarda zorlayabilir. Günlük küçük hedefler verin. Karşı cinsteki insanlarla iletişime girip sohbet etmek gibi hedefler koyun ve bunların ardından hoşlandığınız kişi ile bu adımları tekrardan denemeye çalışın. Onunla iletişim kurmakta zorlandığınız anlarda karşı taraf sizi yanlış anlayabilir. Bu durumu karşınızdaki kişi ile paylaşabilirsiniz. Son dönemlerde duygularımı ifade etmekte zorlanıyorum diye ifade edebilirsiniz. Sizin duygularınıza ve düşüncelerinize eşlik edecek insanların hayatınızda olması daha kıymetli olacaktır. Umarım sağlıklı ilişkiler yaşayacağınız güzel birliktelikleriniz olur.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve UlusoyCevaplanmış benzer sorular