Aile

Karşı tarafın beni ciddiye almasını nasıl sağlarım?

Gizli Kullanıcı8 Haziran 2024 14:11

Annem ile ilişkimiz iyi ama sorunlarımın anlaşılamadığını düşünüyorum. Küçükken ailem ayrıldı ve babamı da kaybettim. Annemle daha çok vakit geçirelim istiyorum ama yan yanayken bile doğru düzgün konuşamıyoruz. Ona göre yemek yememiz birlikte bir şeyler yaptığımız anlamına geliyor.Bu durum yalnızca benim için böyle sanıyordum ama ablamın da bunu içten içe dilediğini gördüm.Sadece biraz daha ilgili olmasını diliyorum çünkü ne kadar düşünürsem düşüneyim bir yanım doldurulmasını istiyor. Ne yapmalıyım?

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Bazen ebeveynler çocuklar için yaptıkları şeyin yeterli olduğunu düşünebilir ve bu durumun farkında olmaz. Çünkü duygu konuşmayı da bilemeyebilir. Sanki burada duygu konuşmayı pek bilmeyen bir anne var, belki de yok. Fakat yazdıklarınızdan bunu anlıyorum. O zaman, anneniz için yapmak istediğiniz şeyi öncelikle siz yapıyor musunuz oraya bakalım. Siz nasıl hissediyorsunuz? Hissettiklerinizi çevrenizle paylaşabiliyor musunuz? Örnek veriyorum; arkadaşlarınıza rahatsızlığınızı nasıl ifade ediyorsunuz? Rahatsız olduğunuz durumları arkadaşlarınız ifadelerinizde mi davranışlarınızda mı yoksa ikisinden mi anlıyor? Anneniz ile ilişkinizi geliştirmek istiyorsunuz fakat burada bunu göremeyen ya da anlayamayan biri var. Siz ne kadar istekleri ve beklentileri görebiliyorsunuz? Bunları değerlendirmeniz hem bugünkü ilişkilerinize hem de sonraki ilişkilerinize iyi gelecektir.


Anneniz ile ilişkinizi geliştirmek için öncelikle hep buluştuğunuz o masada (yemek masasında) yapmanız gereken birkaç adım var. Ablanız ile yan yana duygu konuşuyor olmanız gerekiyor. Önce ablanız başlasın. Bugünüm şöyle geçti, böyle böyle hissettim, okulda veya işte şöyle biriyle karşılaştım kendimi kötü hissettim, iyi hissettim gibi duygu konuştuktan ve yaşadıklarını anlattıktan sonra size diyecek ki, senin günün nasıl geçti, sen neler yaptın, sen nasılsın? Sonra siz başlayacaksınız, buralarda asıl nokta duygu konuşuyor olmanız. Ardından annenize dönecek ve aynı soruları sizler soracaksınız sırayla. Başlarda tahminen bunlar ne yapıyor diye size bakacaktır ve çokta bir şey anlatmayacaktır. Burada yılmadan ve usanmadan devam ettiğinizde annede artık buna alışacak ve kendini konuşurken bulacaktır. Sizi gönülden tebrik ediyorum, burada bu soruyu soruyorsunuz ve araştırıyorsunuz. Umarım anneniz ile sağlıklı bir ilişki geliştirir ve aileniz ile huzurlu bir hayatınız olur.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve Ulusoy

alinti

İlginiz için çok teşekkür ederim. Söyledikleriniz içimi rahatlattı iyi günler dilerim

Cevaplanmış benzer sorular