Kaygı bozukluğuyla nasıl baş edebilirim?

Gizli Kullanıcı3 Mayıs 2024 14:57

kafama her şeyi çok takıyorum.Arkadaşım bunu dedi aslında anlamı bu mu gibi.Bir de işe giricem 1 ay sonra şimdiden bunun strsine girdim yapabilecek miyim daha önce çalışmadığım bir alan nasıl olacak nasıl becericem tarzında kafamda bin tane soru var.

Özellikle bu aralar çok zorlanıyorum hiç bişey yapmak istemiyorum derste çalışmak istemiyorum yks ye giricem 1 ay sonra kalkıp hedeflerim için çalışmalıyım ama çalışamıyorum elimden gelmiyor.Kendimi inanılmaz çıkmakda hissediyorum aşırı sigaraya vurdum önceden sıkıntımı alıyordu ama şimdi o da çare değil lütfen yardımcı olun bu bunalımdan kurtulmam için

  • Cevaplandı

Merhaba,


Şu an kaygılandığınızı ve zorlandığınızı ifade ediyorsunuz. Burada birkaç farklı soru ve sorun görüyorum.

1) Kaygı bozukluğum ile ilgili ne yapabilirim?

2)Sınavım yaklaştı hevesim yok, ne yapabilirim?

3)Ardından işe gireceğim bu beni daha da kaygılandırıyor.

4) Sigara kullanımım arttı.


Bu noktada sağlıklı bir cevap verebilmek için bir soru seçerek devam edeceğim. Temel başlığınız kaygı ve sonucunda iş, ders ve sağlık konusunda sorunlar olduğunu anlıyorum. Kaygınız ile ilgili düşündüğünüzde; bu kaygıyı yok etmekten ziyade bu kaygı size ne demek istiyor? Belki de, sınav yaklaştığı için kaygının boyutu sizi sabote ediyor. Öncelikle kaygınızı puanlandırmak ile başlayın. Şu an kaygınızı 10 üzerinden puanlayın. +7 üzeriyse bu kaygınızın sizi zorladığı anlamına gelecektir. Peki diyelim ki, kaygınızın boyutunun yüksekliği 10 üzerinden 7. Bu durumda, 6 olması için neye ihtiyacınız var? O an nefes almaya mı, yürümeye mi, bir arkadaşınız ile görüşmeye mi, spor yapmaya mı, meditasyon yapmaya mı, belki de sadece öylece durup biraz dinlenmeye ihtiyacınız var. Bunun cevabını anca siz bilebilirsiniz. Bu şekilde kaygınızı tanımaya ve anlamaya çalışmanızı tavsiye ederim. Eğer kaygınızı anlar ve ihtiyaçlarınızı gözetirseniz; sizin yaşam enerjinizi emen veya boşaltan durumları da fark etmeye yardımcı olacaktır. Aklınızda başka bir soru oluşursa; lütfen yeniden soru sor butonundan yeni soru kaydı oluşturun.


Sağlıklı günler dilerim.


Psk. Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular