Romantik İlişkiler

Kaygılarımı nasıl azaltabilirim?

Gizli Kullanıcı27 Haziran 2024 17:10

iyi giden ve gerçekten sevdiğine inandığım bir ilişkim var fakat işlerimizden dolayı birbirimize vakit ayırmamız zorlaşıyor onu aradığımda başkasıyla konuşuyorsa anında geriliyorum ve panikliyorum benle konuşmadığında sıkıntı çıkarıyorum bu durumu nasıl aşabilirim ve baş edebilirim?

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Partnerinizin davranışlarına yönelik kaygınızın tetiklenmesinden rahatsız olduğunuzu bununla başa çıkmak istediğinizi dile getirdiniz. Partnerinizin başkasıyla konuşmasına gerilmeniz veya panik olmanızı tetikleyen neler olabilir? Eski ilişkilerinizde deneyimlediğiniz bir güvensizlik ya da değersizlik hissi ile ilişkili olabilir mi?


Romantik ilişkilerde partnerimizle kurduğumuz bağ ebeveynlerimizle kurduğumuz ilişkilerle benzerdir. Ebeveynlerinizle kurduğunuz bağ güvensiz bir ilişki miydi? Onlarla olan ilişkinizde de gerildiğiniz veya paniklediğiniz anlar olur muydu? Ebeveynlerin size olan tutumunu, onlarla kurduğunuz ilişki esnasında otomatikleşen düşüncelerinizi, davranışlarınızı değerlendirebilirsiniz.


Öncellikle kaygınızı azaltabilmeniz için kaygınızı tanımlamaya ihtiyacınız olabilir. Düşünceleriniz davranışlarınızı oluşturur. Olumsuz bir düşünceye sahip olmanız panik olmanızı oluşturması gibi. Bu nedenle düşünceleriniz değişirse kaygınızın düzeyi değişebilir. Kaygılarınızı oluşturan düşüncelerinizi, davranışlarınızı gözlemleyebilirsiniz.


-Gerilmeden veya paniklemeden tam öncesinde ne düşüyorsunuz?


-İlişki içerisinde güvensiz hissettiğiniz en eski deneyiminizi hatırlıyor musunuz? Nasıl hissetmiştiniz? O duygularla nasıl başa çıkmıştınız?


Verdiğiniz cevapları not alabilirsiniz. Böylelikle olumsuz düşüncelerinizi somut bir şekilde görmeniz farkındalıklarınızı oluşturmanıza yardımcı olabilir.


Partnerinizle açık iletişim kurarak hislerinizi, endişelerinizi sebepleriyle birlikte paylaşabilirsiniz. Birlikte neler yapabileceğinize bakabilir, yeni bir iletişim modeli geliştirebilirsiniz.


Kaygılarınızla başa çıkabilmeniz için kontrol edebileceğini bir liste yapabilirsiniz.

-Partnerinizin davranışlarına karşı gösterdiğiniz davranışları nasıl kontrol edebilirsiniz?


Örneğin, partnerimi birisi aradığında panik olmadan önce ona zaman tanıyabilirim, neden konuştuğunu öğrenebilir ve böylelikle paniklememe için gerekli bilgileri öğrenebilirim. Partnerime zaman tanımayı kontrol edebilirim.


Oluşturduğunuz listede en kolay gelen maddeyi uygulayabilirsiniz. Böylelikle yaptıkça, kaygınız azaldıkça motivasyonunuz artabilir.


Süreç içerisinde kaygınızla başa çıkamıyorsanız, ilişkinizi etkilemeye devam ediyorsa bireysel olarak psikoloğa başvurarak psikolojik destek alabilirsiniz.


Sevgilerle.


Klinik Psikolog Pınar Özdemir.

Cevaplanmış benzer sorular