Kedimin ölümünü atlatamıyorum?

Gizli Kullanıcı15 Mayıs 2024 17:47

Hocam gerçekten çok kötüyüm uykularımdan uyanıyorum 19 yaşındayım kedim öldü 3 gün önce 3 tane köpek saldırmış kedime sabah 5 te annem görmüş ve gömdü bahçemizde ben birdaha ömür boyu dokunamicam ona öldükten sonra ne olucak bunlar bile kafamı karıştırıyor o yüzden o kadar kötüyüm ki keşke köpekler beni ısırsaydı diyorum keşke eve alsaydım akşam kapıda oyun oynuyordu bizim çok kedimiz var evde doğduğu için çok bağlanmıştım ona onu çok farklı görüyordum dayanamıyorum artık ailecek çok kötü durumdayız evde tüyünü bulmaya çalışıyorum o derece çok kötüyüm

  • Cevaplandı

Merhaba,


Öncelikle başınız sağ olsun. Kediniz sizin ailenizden bir parça, sizin için çok kıymetliymiş. Bu durum ve başına gelenlerin ardından yaşadığı ölüm sizleri çok üzmüştür ve zorlanmış olmanız çok normal. Ölümden sonra ne olacağı herkesin inancına göre değişiyor fakat sizin inancınıza göre size ne olacak aynısı ona da olacaktır. Bir mezar yapmış olmanız bu süreci atlatma için çok önemli. Daha olayın çok başında olduğunuz için nasıl bir ölümün ardından yas tutarsak şu an kedinizin ardından da bir yas süreci tutuyor olmanız çok doğal ve normal. Bu yaşadığınızın normal ve doğal bir döngü olduğunu söyleyebilirim. Yas süreciniz bir süre daha devam edecektir.


Kendinizi suçluyor olmanız yas sürecinin bir parçası, neden düşünmedim bunu diye kendinize kızmaya bir süre daha devam edebilirsiniz. Bunun yas sürecinin bir parçası olduğunu bilerek lütfen kendinize daha nazik davranmaya çalışın. Kedinizin gömüldüğü yerde inancınıza göre bir rituel yapabilirsiniz. Nasıl insanlar öldükten sonra dua okuyor veya defne yakıyorsa sizler de inancınıza göre bir ritüel yapabilirsiniz. Nasıl bir ölümün ardından tatlı veya yemek dağıtıyorsak aynı aşamaları kediniz içinde yapabilirsiniz. Bu süreçte en az iki hafta geçmeden bir psikolojik destek almanızı tavsiye etmem. Bu bir süreç acınızı ve yasınızı yaşamanız gerekiyor, eğer bunu engellerseniz süreç sizin için daha zorlu gerçekleşecektir.


Yas sürecini atlatmak için herhangi bir ölümün ardından ne yapıyorsanız aynısını yapmanızı tavsiye ediyorum. Nasıl aile içinde konuşma yapıyorsanız bunu sürdürmenizi güzel ve tatlı anıları ile anmaya çalışmaya devam edin. Uykularınız, beslenme düzeyiniz ve ilişkilerinizi gözlemleyin. İki hafta daha bu süreciniz böyle zorlu geçerse bir psikolojik destek veya psikiyatrik destek almanızı öneririm. Bu süreci doğal akışında hüzünle, yasınızı yaşayarak yaşamanız çok önemli. Tekrardan başınız sağ olun.


Sağlıklı günler dilerim.


Psk. Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular