Kendi değerimi bilmiyorum

Gizli Kullanıcı15 Mayıs 2024 22:35

Kendi güzelliğimin ölçütü başka erkeklerin bana gösterdiği ilgiyle ölçüyorum. Erkekler bana ilgi gösteriyosa güzelimdir. Göstermiyosa değilimdir. Başka kızlar için de aynı şekilde düşünüyorum .karşı cins beni beğenmeyince çirkin olduğumu düşünüyorum. Sorunum ne nasıl kendi kendimr yetebilitim

  • Cevaplandı

Selam değerli danışan, kişinin kendi değerini bilmediği ile yüzleşmesi gelişimin en büyük adımlarından biridir. Sizce kendinize yetebilme konusunda başarılı olduğunuz yerler oldu mu? Bunun listesini lütfen çıkarmaya başlayın, olur mu? Danışanlarıma verdiğim ödevlerden biridir. Hep çalışır, çünkü biz bu listeye kendimize haksızlık yaptığımız ve yetersiz hissettiğimiz her zaman dönüp dönüp bakarız. :)

İnsanların kendi değerini bilmek adına yaptığı çeşitli girişimler olur. Bunlar arasından bazıları içselleştirilmemiş ve başkalarının yöntemini taklit niteliği taşıyan davranışlardır.

örneğin; bir kişi bir tatile çıkarak, başkası bir eşyayı alarak, kimi de bir kuaföre giderek kendini daha güzel ve değerli hissettiğini söyleyebilir. Fakat bizde aynı etkiyi yaratır mı ya da o kişilerde uzun süre işe yaradı mı diye düşünmeyiz.

Kendimize başkalarının gözünden bakmanın faydaları elbette vardır. Kişi objektif olamadığı ya da sağduyulu davranamadığı zamanlarda diğerlerinin bakış açısından faydalanır.

Sağlıklı ölçütü olmazsa bizde sadece öz değer değil öz saygı eksikliğine de sebep olur.

Çözmeye; Başkalarının görüşünü fazlaca önemsemekle alakalı geçmişten getirdiğimiz ipleri bularak başlayalım.

Tutunduğunuz bu ipler neleri temsil eder biliyor musunuz? Aileden, büyüklerimizden ve önemsediğimiz çevreden öğrendiğimiz ve sıkça duyduğumuz öğretileri, yargıları.

Ayrıca bu ipler duygularınızda iz bırakan sevilmeme, beğenilmeme öykülerini de temsil edebilir.

Peki siz nasıl bunların etkisinden kurtulup kendi değerinizi bilecek seviyeye geçebilirsiniz?

Kendinizi sadece kendi gözünüzden baştan keşfetmeye ve sevmeye odaklanmak için samimi girişimlere ihtiyacınız var.

Kendinizle arkadaş gibi yeniden tanışıp bağ kurmaya çalışın. İyi bir dost aynı zamanda onu sahiplenmeyi, geliştirmeyi ve başkalarına karşı kıymetini bildirmeyi de başarır.

kendimize yabancı olduğumuz zaman değerimizi bilmemek, küçümsemek ve başkalarının ilgisi için şekilden şekle girmek gibi zayıflıklar belirir.

Kendinizle barıştığınız, hak edenlerle karşılaştığınız bir yaşam dilerim.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...

Cevaplanmış benzer sorular

Romantik İlişkiler

Sevgilim geri döner mi?

Sevgilimle 6 aydır devam eden bir ilişkimiz vardı evlilik hayali kuruyorduk her ne olursa olsun benden vazgeçmeyeceğini evleneceğimizi çünkü çok aşık olduğunu söylüyordu kısa bir süre olmasına rağmen beni tüm sülalesiyle tanıştırdı ama babası annesinden boşanmış ve sonrasında da kötü bir evlilik geçmişi olduğu için oğlunun evlenmesini istemiyordusevgilimin şu an geçimi rahat şekilde sağlayacak bir işi yoktu ve bu onu korkutuyordu sonrasında 4 günlüğüne Almanya’ya gittiğinde döneceği gün bana soğuk yapmaya başladı bu arada tüm sosyal medyalarında profili benimle olan fotoğraflarıydı birden profili kaldırıp sadece kendinin fotoğrafı yaptı bende haliyle sorduğumda “olduramıyorum ciddi ilişki insanı değilmişim” tarzında şeyler söyledi ve beni her yerden çıkardı ortak tanıdığımızdan öğrendim ki babası ve halaları ayrılması için baskı kurmuş o da o yüzden ayrılmış ayrıldığımız gün bana ait olan her şeyi çöpe atmış ortak tanıdığımıza da “Gerçekten o kadar seviyor olsam onun için savaşırdım” demiş şu an yurt dışına gitme hayalleri kuruyor en az gitmesine 3-4 sene olmasına rağmen “devam etseydi evlenirdik kesin” düşüncesiyle beni terk etti çok sevdiğini,aşık olduğunu söylemesine rağmen bunları yaptı bende hediyelerini daha fazla acı çekmemek için ona geri yolladım bu kişiyle barışma olasılığımız nedir?Ayrılalı 3 gün oldu ikimiz de 23 yaşındayız benim okulumun bitmesine 2 ay kaldı onun yanına taşınacaktım uzak mesafe olduğumuz için ama her şey yarım kaldı kendimi çok kötü hissediyorum