Romantik İlişkiler

Kendi Kendime Nasıl İyi Gelebilirim?

Gizli Kullanıcı31 Mayıs 2024 20:38

Yaklaşık 2 ay önce sevgilimden ayrıldım. Ama normal bir şekilde konuşarak ayrılmadık. Bir kırtasiye işletiyordu. Bir gün boyunca bana önce montunu masaya değdirdiğim için bağırdı, sonra kapıda birini beklerken bir adamın içeriye bakması üzerine "Sen öyle bakarsan bakar tabi" dedi, sonrasında bir sonraki gün misafiri geleceği için her yeri temizledim o zaman da "Ne yaptın bu kadar saat" dedi ama daha neler yaptığımı görmemişti. Misafiri geleceği için artık sık görüşemeyeceğimizi söyledi. Ben de sarılmak istedim.

Arkasını döndü "Böyle sarıl" dedi. Asla gönlümü almadı. Sonra beraber yürürken birilerini görüp yanımdan uzaklaştı. Gece geç saatlerdi. Bana bi yere kadar onunla yürüyüp sonra tekrar asfalt kenarından aynı yolu tekrar yürümemi teklif etti. Bana da saçma geldi.

Dedim ki "Niye öyle yapalım, direkt yürüyelim sonra ayrılalım". Bunun üzerine trip attı. Kızdın mı dediğimde "Yok yok" dedi. Sonrasında ben biraz parkta ağladım. Odaya geçtiğimde olanları oda arkadaşlarıma anlattım. Beraber düşündük, ayrılmam gerektiğine karar verdik. Beni üç gün boyunca sadece çıkarı için aradı. İlk aradığında ona alacağım kulaklığı hatırlattı, ikinci de ise kırtasiye ile alakalı bi şey sordu. Diğer iki gün hiç aramadı. Sonra aradığında da ben umursamadım. Mesajlar atmaya başladı. Sinirleniyorum gibi...

Bir sürü ses kaydı attı. Her yerden aramaya başladı. Ben de çok kötü hissettim. Ve her yerden engelledim. Sonrasında dükkanın anahtarı ben de olduğu arkadaşımla için iletişime geçti. O da yüz yüze konuşmak istediğini söyledi. Yarım saat boyunca beni kötülemiş. Diğer yarım saatte de benim arkadaşımın ilişkisi hakkında konuşmuş.

Benim sevgilime güvenip anlattığım şeylerin hepsini arkadaşıma geri anlatmış. Ben ondan ayrıldım o bana döndü, libidosu çok yüksek ve durmadan sarılmak öpmek istiyor gibi... Çok güvendiğim bi insanın böyle yapması beni çok kırdı. 16 aydır beraberdik ve her şeyimi ona anlatıyordum. Artık ailemden dışında diğer insanlara güvenmekte zorlanıyorum. Bir şeyleri anlatırken filtreliyorum. Bir de benim ilk sevgilimdi. Bana aşık olan ilk insan...

Ben normalde insanlara temasta çok zorlanırdım. Hatta bu ilişkimizin başında sıkıntı olmuştu. Ama ona o kadar güvenmiştim ki benim evim gibiydi. Yanında hiçbir şeyden çekinmiyordum. Ona sarılmayı çok özlüyorum ama yaptıkları aklıma geliyor. Bu istek o kadar yoğun ki... Nasıl geçirebilirim? Bu süreçte kendi kendime nasıl iyi gelebilirim? Hâlâ kendimi sorguluyorum ya hâlâ. Acaba yanlış mı yaptım diye. Kafamdaki sesleri nasıl susturabilirim? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


İlişki içindeyken fark etmediğiniz bazı detayları son kısımlarda artık daha detaylı görmeye başlamışsınız. 16 ay uzun bir süre. Bu süre içerisinde elbette yakın temaslar, konuşmalar ve sıcak iletişim olmuştur. Burada ona anlatmak istediğiniz her şeyi ona anlatmanız çok doğal. Burada, karşınızdaki kişinin karakterini ve ruhunu görmüş oldunuz. Belki şu an size biraz geç gibi gelmiş olabilir. Çok incitici. Şimdi ise 16 aydır var olan birisi yok. Bir yandan da bu durum yasa benziyor, birini kaybetmek gibi. Ölüme yakın bir durum. Bu bir yas süreci. Bu süreçte tekrar onu özlüyor olmak, bu isteği görünce kendinize kızmak, sorgulamalar hep devam edecek. Lütfen kendinize odaklanın. Bir romantik ilişkiniz beklediğiniz gibi geçmedi. Peki şu an sizin neye ihtiyacınız var? Sizi eviniz gibi hissettirmiş bu çok kıymetli bir duygu. Güven hissinin yok olması demek. Sizin şu an güven duygusunu hissetmek için neye ihtiyacınız var? Yas ile birlikte elbette şu an güvende hissedemediğiniz insanlar ve durumlar olacaktır. Bu süreç geçici. Bir bulut gibi düşünün hayatı, bugün yağmur yağıyor, yarında yağıyor, sonraki gün güneş açıyor bulutlar dağılıyor, sonra tekrar her yer bulutlu. Şu an sizin yas döneminiz olduğu için her yer yağmurlu, belki fırtınalı. Peki, bir fırtınada yaprak olsaydınız fırtına bittiğinde nereye konardınız? Nereye kökünüzü salardınız? Bunu bir düşünmenizi istiyorum. Kökünüzü salacağınız yer nasıl bir yer olurdu? O zaman bunu şöyle sormuş olayım; bu ilişki sizi yıprattı. Peki hangi noktalar sizin için dönüm noktası oldu? Bundan sonraki ilişkinizde size nasıl davranılsın istersiniz? Neler beklersiniz? Sizin beklentiniz neler olacak? Sizin sınırlarınız neler olacak? Bir sonraki ilişkinizde sizin kırmızı çizginiz ne olacak? Sanki bu ilişkide sizin kırmızı çizginiz çiğnenmiş, birilerinin yanında bağrılmış, imada bulunulmuş. Bu özsaygınızı da inciten bir yerde. Bu yüzden, tekrardan o özsaygıyı kazanmak için neye ihtiyacınız var? Güvende hissetmeye, mutlu hissetmeye veya bambaşka bir şeye. Lütfen bunları düşünün ve yazın. Yazmak sizlere iyi gelecek. Bununla birlikte yazıyor olmak dışında sizi neler rahatlatır? Bunları bulun. Belki uzun süredir gitmek istediğiniz bir kursa, eğitime veya uzun süredir buluşamadığınız bir arkadaşınız ile kahve içiyor olmak size iyi gelecek. Yeni alışkanlıklar ve rutinler ile bulutlar dağılacak. Umarım sağlıklı ilişkilerinizin olduğu güzel günleriniz olur.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular