Sosyal Hayat

Kendi Kendine Konuşmak

Gizli Kullanıcı27 Haziran 2024 17:33

gün içinde bir olay yaşasamda yaşamasamda en ufakcık şeyi bile karşımda birisi varmış gibi anlatıyorum üstelik onun adına cevap veriyorum karşımdaki kişiye göre anlatış tarzımı üslubumu değiştiriyorum örneğin arkadaşıma anneme öğretmenime farklı şekilde şekilleniyor ve sanki onların ağzından cevap veriyorum bu duruma sebep olan durum nedir? üstesinden nasıl gelebilirim?

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Gün içinde sıklıkla kendinizi konuşuyor olmak size nasıl geliyor? Sanki burada gün içinde duygularını ve düşüncelerini ifade etmekte zorlanan, ifade etse de bu ona yetmeyen biri olabilirmiş gibi düşündürdü. Siz duygularınızı, düşüncelerinizi nasıl ifade edersiniz? Bunu son dönemlerde ne sıklıkla yapıyorsunuz? Bunu yaptığınız için andan, arkadaşlarınızdan, okuldan veya ailenizden ne kadar kopuyor ve etkileniyorsunuz? Bunların sıklığı ve içeriği çok önemli. Elbette, gün içinde insanın kendisiyle konuşuyor olması çok normal. Burada dikkat etmemiz gereken yer şurası; siz bunu hangi ihtiyacınızı karşılamak için yapıyorsunuz? Sıklıkla kendiniz ile konuşuyor olmak size ne anlam ifade ediyor? Bir anda bir sihirli değnek gelse ve bu davranışı sizden alsa siz nasıl hissedersiniz? Bunu kapatmak, bastırmak olmamalı asla, bu bize ne anlatıyor oraya bakıyor olmak kıymetli olacaktır.


Zorlandığınız anlarda neler yaparsınız? Gün içinde şarjınız bittiğini düşünün tıpkı bir telefon gibi. Sizin şarjınızı neler doldurur? Kaynağınız ve deponuz olsa bunu boşaltan şeyler neler olurdu? Buraya suyu dolduran şeyler neler olurdu? Aynı anda hem suyun dolması lazım hem de boşalan şeyleri az çok tespit edip kapatıyor olmak lazım. Bunlar sizin için neler olurdu?


Gün içinde bir başkalarına anlatıyor olarak bulmak sizi ne kadar rahatlatıyor? Bunu yaptığınız vakitler ne zaman, hangi duygunun ve olayın ardından bu davranışı gerçekleştiriyorsunuz? Peki gerçekten karşınızdaki o kişiler olsa ve siz içinizden geçenleri söyleseniz hayatınızda neler değişir? Söyleyememek sizden ne eksiltiyor, söylemek size ne kaybettirir veya kazandırır? Bunları bir teraziye koyabilirsiniz. Belki de çevreniz çok eleştirel, bu sebeple sadece zihniniz ile konuşup cevaplar alıyorsunuz. Bu durumda, çevrenize sağlıklı kişiler ve insanlar getirebiliyor olmak için neler yapardınız?


Lütfen yukarıda yazdıklarımı oturun yazın ya da dikkatli düşünün. Bir dış göz değerlendirmesi için yazıyor olmanız kıymetli olabilir. Umarım zihniniz ile daha barışık olduğunuz bir sene içerisinde olursunuz.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve Ulusoy